Advertisement

Windows 8.1 UEFI

Tablet

Software guru
Jednostavnim trikom ubrzajte Windows 8
| tportal.hr

Operativni sustav Windows 8.x već donosi niz optimizacija i poboljšanja performansi u odnosu na prethodne verzije - pa i na slabašnim starim strojevima. Ipak, 'osmica' donosi i niz animacija koje mogu 'zagušiti' starije procesore, ali se srećom mogu pogasiti. Možda je poboljšanje jedva primjetno, možda je posrijedi placebo, ali vrijedi isprobati

Naravno, rezultati će primarno ovisiti o računalnom hardveru koji pogoni Windows 8.x. Gašenjem animacija za otvaranje, zatvaranje, povećanje i smanjivanje prozora te drugih efekata moglo bi se dobiti na dragocjenim sekundama, posebno kada se u pozadini 'vrti' više procesa.

Za gašenje animacija je dovoljno otići u Control Panel, odabrati Advanced System Settings te u tabu Advanced odabrati Performance Settings. U polju Visual Effects je potom potrebno maknuti oznaku s 'Animate' i 'Fade' polja. Rezultati će biti primjetni odmah:

dalmatino

............
Neznam zašto al forum mi svaki post dupla,sporo mi je učitavalo taj post pa nisam čekao,bio sam uvjeren da nije prošao

zele

Software guru
Da se vratim na temu UEFI, preko Rufus-a napravim bootabilni USB WIN 8.1 ali na Rufusu imaju 3 opcije, prva je za normalnu instalaciju a druga:

Slika 1.jpg

a treca:

Slika 2.jpg

napravio sam ja obe ove sheme i instalirao i sve je ok, imam one 4 prticije al me zanima sta bi bilo bolje ili pravilnije..ajde ako neko zna neka mi pojasni razlike izmedju ove dvi sheme...

Tribanj

Software guru
Moje mišljenje je da ako je HDD ili SSD u GPT formatu, onda koristiš ovu treću verziju, a ako je MBR format, onda bi trebao koristiti drugu verziju.

zele

Software guru
Cuj, ja imam na laptopu 2 diska, C 256 GB i D 1 TB, ja sam instalira Windowse u sve 3 shema i sve je radilo ok bez razlike jedino u prvoj shemi MBR, kao da se instalira XP ili Win 7, s time da bi morao u biosu podesiti onaj SECURITY LEGACY da bi moga uopce instalirati u MBR shemi, i nebi napravio 4 particije i stalno bi pisalo kad se dignu windowsi, da windows nije pokrenut u security boot iako sam to mogao u biosu iskljuciti...
instalirao sam i na ove dvi sheme koje su na slici, tu bi napravio 4 particije i bio bi onaj security boot ok, i sve je radilo potpuno bez razlike....sad neznam u cemu je stos i sta je tu ok i pravilno ili bolje...
U stvari sad kad kupis novi laptop, odma je podeseno da instaliras win 8 samo u MBR za UEFI ili GPT za UEFI...

Tribanj

Software guru
Ne kužim. Logično bi bilo ako su HDD ili SSD u GPT formatu, Windowse instalirati u GPT UEFI, a ako su HDD ili SSD u MBR formatu, onda Windowse instalirati u MBR UEFI.

zele

Software guru
Ne kuzim ni ja, vidi sliku:

Slika 1m.jpg

Sad su Windowsi instalirani u GPT za UEFI, preko Rufusa...

Tribanj

Software guru
Nije valjda da imaš isti nadimak kao i ja (Zdravo)?

I kod mene je Osnovno (Basic), ali kad kliknem desni klik na to nudi mi konvertiranje za GPT. Znači, disk je u MBR.

Evo slika:

zele

Software guru
Evo kako to izgleda kod mene

Slika 3.jpg

po ovome ja mogu pretvoriti samo u dinamicki disk...sta bi se dogodilo i jeli ima smisla...

Last edited:

zele

Software guru
Vidis znaci da on to kod instalacije radi ovisno kako si napravio USB za instalaciju, ja nista drugo nisam radio...kazem da sam bio instalira i u MBR semi i sve je radilo...

Tribanj

Software guru
To bi bilo dobro, jer koliko ja znam obično se konvertiranje iz MBR u GPT i obratno može uraditi samo na cijelom disku, a ne na jednom dijelu diska.

zele

Software guru
ja i imam dva diska, SSD za sistem ali sam istu instalaciju sad napravio na dva nova laptopa vsa jednim diskom, podijelio ga na dva i sve je isto napravio kao i kod mene...