Advertisement

Ugroženi milijuni: U Internet Exploreru našli veliki propust

STONE

Prijatelj *****a
Iz Microsofta su ovog vikenda objavili kako njihov preglednik Internet Explorer ima sigurnosni propust zbog koje se već našao na meti napada. Greška obuhvaća brojne verzije ovog popularnog preglednika - od Internet Explorera 6 pa sve do verzije 11 - pa su ugroženi milijuni korisnika.

Kako su objasnili u Microsoftu, problem leži u načinu na koji Explorer pristupa objektu u memoriji koji je izbrisan ili nije propisno alociran. Propust može dozvoliti napadaču da obavi takozvani "remote code execution", što je jedna od najpopularnijih metoda napada na osobna računala.

Napadači koji uspiju iskoristiti ovu manu mogli bi dobiti ista prava kao i trenutni korisnik. Stoga bi korisnici koji imaju manje prava mogli biti manje ugroženi od onih koji imaju administratorska prava.

Microsoft istražuje ovaj propust te će najvjerojatnije objaviti sigurnosnu zakrpu kojom bi se problem riješio.
ugrozeni-milijuni-8b4979369773f3f020e34.jpg

Ugroženi milijuni: U Internet Exploreru našli veliki propust - 24sata

Advertisement

STONE

Prijatelj *****a
Samo malo napomena uz ovu vijest..
Dakle korisnici IE 10 i IE 11 su zaštićeni od ovih napada ako im je uključena u postavkama IE opcija zvana Protected mode..
Znači svi oni koji koriste IE 10 ili 11 (korisnici Windows 7 ili Window 8) provjerite u postavkama IE :

Internet Options>Security>i na dnu prozorčića dal vam je stavljena kvačica na opciju Enable Protected Mode..
Ako nije,stavite obavezno kvačicu i restartajte IE..

Najugroženije su korisnici IE 6,7 ili 8 koji se koristi kod Windows XP i koji definitivno neće dobiti zakrpu za ovaj propust..

Franc

Jazavac
Još jedan propust koji Microsoft hoće iskoristiti da natjera XP-eaše na upgrade OS-a.
U zadnje vrijeme se pitam koliko su ove i slične informacije/propusti iz Microsofta uopće istiniti. :)

Aco29

Moderator
Staff member
Još jedan propust koji Microsoft hoće iskoristiti da natjera XP-eaše na upgrade OS-a.
U zadnje vrijeme se pitam koliko su ove i slične informacije/propusti iz Microsofta uopće istiniti. :)
Još samo oni koji su na xp da koriste internet explorer :) možda bih i bilo opasno. Mali je postotak ljudi sigurno koji na xp koriste explorer kao broswer.

Aco29

Moderator
Staff member
Ima ih Aco još ko u priči,velika većina
Gdje su.. ja ne znam nikog ko je na xp a da koristi internet explorer,kada bih se napravila anketa na xp koliko korisnika koristi intenet explorer ja mislim da ih ne bih bilo ni 2 posto, a velika većina nema šanse. Na windows 7-8 ima korsnika ali xp sigurno ne puno.

dalmatino

............
Bogami kod mene ih dosta koristi IE i ako im ja instaliram Operu i Mozzilu ma neznaju oni ama baš ništa,velika većina

Aco29

Moderator
Staff member
Ne znam ali u toku dana mi prođe dosta računara što se tiče oni koji su sa xp ne znam kad sam naleteo na neki da je isključivo explorer defaultni broswer.

STONE

Prijatelj *****a
Dobro dalmatino kaže.
Ima ih Aco,vjeruj mi ,masa ljudi koja koriste na XP-u kao default web.preglednik neki od starijih verzija IE..
Čudo jedno..
I ne da nisu čuli za neki od drugih web.preglednika već im je to totalna nepoznanica-špansko selo!!
Al ne čudi me to jbt ima korisnika koji imaju neažurirane antivirusne definicije po godinu i nešto;)

dalmatino!!
To je to na slici..

Tribanj

Software guru
Poznajem neke koji još imaju XP i nemaju namjeru mijenjati ga. Jednostavno su nezainteresirani. Kažu da će to koristiti dok god mogu. Ne žele se opterećivati ni operativnim sustavima, ni novim programima, kao ni nadogradnjama za XP.

STONE

Prijatelj *****a
Jučer je Microsoft izdao sigurnosno ažuriranje za ovaj propust i što je zanimljivo iako je bilo najavljeno da više neće dobivati i korisnici Windows XP su ga dobili!??
Dakle sve podržane verzije IE od 6-11 su dobile ovo ažuriranje..
Vi koji nemate uključen Automatski Update (a koristite IE) morat će te ga ručno skidati!!

Untitled.png

STONE

Prijatelj *****a
Da i ovo podjelim..
Dakle pitanje je bilo da li instalirati IE ažuriranja iako ga uopće ne koristite na oper.sustavu.
Odgovor je kratko i jasno DA!!
Iako možda ne koristite IE u svako slučaju instalirajte sva sigurnosna ažuriranja za IE iz razloga što je IE vrlo čvrsto implementiran u sustavu Windows..

Na primjer, Internet Explorer proxy postavke, host datoteke, i Windows Firewall su djelovi sustava Windows koji se isprepliću s Internet Explorer-om,a s obzirom da nemožete deinstalirati IE cijeli sustav se izlaže opasnosti.

Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Vijesti 11