Advertisement

Problem Windows XP - pomoć

Tablet

Top Download.hr member
A kad radim s programom onda nebi trebalo biti među prostora ? - sad u programu vidim da ga ima :)

gorand

Addicted to Download.hr
Nije mi cilj povećat na cijeli prostor, već sa 24 GB trenutnog prostora na D disku stavit da odprilike ima 150 GB. Kad sam već kod toga želim povećat na svom računalu C disk jer mi uvijek fali, na početku sam loše raspodjelio. Ako to napravim sad kod sebe neće se izgubit nikakvi podaci ? D disk ima 300 GB, a C 110, pa bi malo proširio C. Nisam baš siguran dal sam dobro razumio ovo tvoje kod praznog prostora između particija C i D.

Ne znam jel bi se to moglo kod mene pošto ja imam dva diska u računalu, jedan disk (SSD) je C a drugi disk je D, nije jedan disk pa dvije particije
što se tiče prvog pitanja,.....možeš ,ali prvo napravi obavezno backup,...smanji c particiju sa desne strane i zatim proširi d sa lijeve strane.....ni u kojem slučaju to nemoj raditi,ako ti sve skupa nije do kraja jasno.....ako još šta imaš za pitati prije slobodno pitaj....
drugo pitanje,. particija c i particija d su dva različita diska......nipošto nemoj to raditi......

Tribanj

Addicted to Download.hr
A kad radim s programom onda nebi trebalo biti među prostora ? - sad u programu vidim da ga ima :)
S navedenim programima će se pojaviti prazni prostor, ali s njima možeš particije pomicati lijevo ili desno. Naravno, uvijek treba raditi tako da se prazni prostor nalazi desno, tj., na kraju HDD-a.

Evo kako izgleda u Acronisu. Desni klik na particiju, u padajućem meniju odabrati Move volume i slijediti upute.

Tribanj

Addicted to Download.hr
I particija C i particija D se mogu smanjivati ili povećavati, ali zavisi koliko ima slobodnog prostora na disku. Backup je i te kako preporučljiv prije povećavanja ili smanjivanja particija, a ni defragmentacija particija prije ovoga nije loša solucija.

Tablet

Top Download.hr member
Pošto još na laptopu nema ništa osim windowsa i offica ne trebam radid backup, nema izgubiti šta važno a windows se neće izgubit.

Evo, ovdje sam napravio primjer za smanjiti D povećati C (kod nje će bit obrnut - smanjit C povećat D)

1. kliknem na Resize/Move
2. kliknem na D disk
2.jpg

3. smanjim kako strelica pokazuje prema lijevo D disk
23.jpg

4. Povećam C disk prema desno kako prokazuje strelica

244.jpg

Nakon toga samo ok i to je to ? jel uredu postupak...
moram li pamtit kolko sam smanjio D disk (u MB) pa toliko povećat C disk, ili će automatski kako guram C disk na desnu stranu stat za onoliko koliko sam prethodno oslobodio mjesta

Tribanj

Addicted to Download.hr
Particija C treba biti prva na redu, tj. gledajući s lijeva na desno. Nikada nisam tako radio. Ako je particija C prevelika kao kod tebe, prvo smanji nju na željenu veličinu. Kad to središ i kad dobiješ obavijest da je gotovo i da je uspješno, onda particiju D pomjeri da stoji odmah do particije C. Kad i tada dobiješ obavijest da je gotovo i da je uspješno, onda možeš proširiti particiju D na željenu veličinu. Tako je sigurnije.

Tablet

Top Download.hr member
Mislim da ću zamolit nekog iskusnijeg da to napravi :) hvala svima na savjetima nešto sam i naučio (y)

Aco29

Moderator
Staff member
U tvom slučaju najsigurnije je da otkineš od D koliko hoćeš, znači samanjiš D na koliko hoćeš potvrdiš i ideš na Apply. Restartuješ računar. Pri podizanju sistema prvo ćeti se pojaviti screen o procesu izvršenju podjele. Ništa ne diraš sačekaš da se digne sistem, ponovo pokreni program i onda opcijom Merge spojiš taj prostor koji si dobio i C particiju opet Apply i restart sačekaš da odradi i to je to.

Ništa to nije komplikovano.

Tablet

Top Download.hr member
Kad smo prvi put uključivali laptop nije nam ni ponudilo opciju da namjestimo kolike želimo particije, jedino ako smo izabrali instalaciju postavki automatski, a trebalo je ručno izabrat... windows je već bio na njemu

gorand

Addicted to Download.hr
.............. Ako je particija C prevelika kao kod tebe, prvo smanji nju na željenu veličinu. Kad to središ i kad dobiješ obavijest da je gotovo i da je uspješno, onda particiju D pomjeri da stoji odmah do particije C. Kad i tada dobiješ obavijest da je gotovo i da je uspješno, onda možeš proširiti particiju D na željenu veličinu. Tako je sigurnije.
apsolutno se slažem i najednostavnije i nema greške.........

ono što sam pročitao od tableta,..kaže nemam šta izgubiti..možeš izgubiti windowse......zato backup....

vidim da spominješ stalno svoj primjer gdje imaš dvije različite particije na dva različita diska.......to sam ti već napisao da se ne igraš s tim proširenjem sa c na d-disk........ako već imaš problem sa prostorom na c disku,..postoje načini da se neke instalacije sele na d disk....i onda ne zauzimaju prostor na c disku......

Tribanj

Addicted to Download.hr
Ako nema dovoljno slobodnog prostora na HDD-u, a može se napraviti, onda je najbolje prvo napraviti slobodan prostor i tek onda napraviti sve particije željene veličine.

Tablet

Top Download.hr member
Ma ima, tek je 2 dana kako se upotrebljava laptop... htio bih da D disk ima bar 70 GB kako bi tamo mogla spremat slike i važne stvari ako joj se šta dogodi nekad u budućnosti sustavu

gorand

Addicted to Download.hr
Ma ima, tek je 2 dana kako se upotrebljava laptop... htio bih da D disk ima bar 70 GB kako bi tamo mogla spremat slike i važne stvari ako joj se šta dogodi nekad u budućnosti sustavu
normalno,..kad već imaš 1tb disk glupo je da samo malo imaš na d disku.....već smo ti objasnili i ako znaš napravi,ako ne neka netko drugi napravi,normalno ako imaš nekog....ili netko ovdje od članova preko programa teamviewer i mobitelom.....

@Tribanj,....neznam za tvoj post iznad da se može napraviti da li se odnosi na laptop ili ovo njegovo računalo....ako misliš na njegovo...onda nije preporučljivo jer se radi o dva diska ,a ne dvije particije...i to različiti diskovi,.......

Tribanj

Addicted to Download.hr
Ja sam pisao općenito, ali se podrazumijeva da nema nikakvih kombinacija koje navodi Tablet. Znači, HDD na računalu je za sebe, na laptopu za sebe, memorija na tabletu za sebe. Kombinacija laptopa i računala po meni ne dolazi u obzir, ali ne znam sigurno jer nikada nisam radio nešto slično.

Tablet

Top Download.hr member
Je li bolje imati USB stick 64 GB ili mali prijenosni disk od 60 GB (nevažna razlika ova 4 GB) za pohranu podataka sa strane...

znam da su svi prije diskove kupovali, naravno puno većih memorija, ali ja imam disk od 60 gb i pokvarilo mi se kućište... i sad gledam jel bolje dat 80 tak kuna za novo kućište ili kupiti novi usb 64 GB za 200 kn... nije mi sad 100 kn važno pošto to kupujem jednom u 5 godina. Nego me zanima jel to isto, usb je isto pouzdan ko mali disk, nebi trebalo bit problema... ima li tu razlike :)

usb je manji i može stat u đep
SONY USM 64GR USB STICK :: Hdd I Usb Flash :: Hdd I Usb Flash :: Usb Flash :: IT :: Technomarket Hrvatska

dalmatino

............
Ima razlike u brzinama prijenosa tvoj je vjerovatno 2.0 ako sam točno napisao a noviji su 3.0 ne hvataj me za riječ što se tiče brojki,znači ovi 3.0 su brži.

gorand

Addicted to Download.hr
Ima razlike u brzinama prijenosa tvoj je vjerovatno 2.0 ako sam točno napisao a noviji su 3.0 ne hvataj me za riječ što se tiče brojki,znači ovi 3.0 su brži.
samo malo da dopunim,3.0 je brži,ali samo ako laptop ili računalo ima usb3.0 port,...ako je 2.0 port na laptopu,onda bez obzira što je disk 3.0 ,brzina se smanjuje

Tablet

Top Download.hr member
Posto se koristi 20 tak puta godisnje brzina nije vazna pa je kupljen USB Sony 64 GB za 185 kn u Tehnomarketu. Najjeftiniji bio tamo :)