Advertisement

Problem Windows XP - pomoć

gorand

Software guru
vračanje sustava može krenuti i u krivom smjeru,pa se ništa ne može garantirati,...ali ne bi trebao izgubiti slike....a brige nemaš,ako te iste slike još postoje na onom starom disku (ako si kopirao,a ne izrezao),..onda opet postoji šansa da ih spašavaš....

probaj računalo u safe mod.......da vidiš da li možeš prije vračanja sustava kopirati te slike na neki usb i sl......
sad moram ići,...ako ne riješiš nastavimo sutra (odnosno danas ).....a ima i drugih članova.....

Tablet

Software guru
Nećete vjerovati di je greška bila. Da sam doveo najvećeg mahera ne znam bi li je otkrio za 10 dana :)

Upišem na google: "Double clik on folder opens the Properties"... čitam savjete restore sistem itd., a jedan je napisao: "press ALT button it may stuck somewhere"... i pogledam ALT i zaglavljen na tipkovnici.... hahahah i on je prouzročio sve one probleme... mislim da je vrijeme za novu tipkovnicu jer je starija od 10 godina, Logitech bežična (y)

Još jedno pitanje... kupila je laptop s windowsom i od 999 GB memorije samo 23 GB je na D disku ostalo na C. Jesmo to pogriješili kad smo prvi put upalili laptop, pa smo stisnuli custom instalaciju postavki, a ne ručno pa nismo vidjeli tu opciju za raspodjelu memorije. Može li se sad naknadno raspodjeliti memorija ili se mora opet windows instalirati

Last edited:

Tribanj

Software guru
Ovo što predlaže Aco vezano za Linukse je prava stvar i pogodak u sridu. Sijećam se kad sam imao Linuxe kao dualboot s Windowsima da sam na Linuxima mogao koristiti sve slike, glazbu i video koje sam koristio i na Windowsima. Mogao sam to kopirati i spremati gdje želim. Ovo pokrenuti Linixe s instalacijskog DVD-a u Live modu je prava stvar ako nemate ili ne želite imati i Lunixe instalirane s Windowsima. Ako HDD ima dosta prostora, onda je dobro napraviti još barem jednu particiju osim particije na kojoj je instaliran sustav i na nju spremati glazbu, video, slike, dokumente i sl. Ako bude problema, sustav se može ponovno instalirati i nakon toga opet imate sve što vam treba na drugoj ili drugim particijama.

Tablet

Software guru
Ako ima c i d disk uvijek je bolje spremat podatke na d disk ako padne sustav, pa podaci poslije ostanu, a c disk di je windows se vecinom kod takvih problema izbrise. Jel tako ?

dalmatino

............
Izvadio hard disk iz njezinog racunala, spojio isti sa svojim prijenosnim kucistem-izvadio svoj disk i spojio njezin da bude kao prijenosni hard. Nakon sto sam prebacio podatke na svoje racunalo pocelo se to dogadat.
Nisam ja to tako baš napisao,rekao sam ti da se sistem mora podizati sa tvog HDD-a nemožeš ti podizati sistem sa svojim ili bilo čijim HDD-om na drugom kompu,tu su driveri koji su kompaktibilni samo sa tvojom matičnom,znači trebao si svoj HDD ostaviti di je i samo njezin spojiti na USB i samo kopirati te podatke na svoj komp pa ih poslije spržiti ili kopirati na prijenosni HDD,još sam ti napomenuo da ti u biosu mora biti namješteno da se sistem podiže sa HDD-a ,znači pod opcijama boot priritet tako nekako piše mora biti first tvoj HDD ,jao sve si zakomplicirao jer ne čitaš,ako je sedmica,nebi smjelo biti problema,ubaci instalacijski CD,sada ti u biosu mora biti namješteno podizanje sa CD-a pa kad dođeš do opcije za instalaciju odaberi jezik i idi na repair,ako opet bude problema,kada se windowsi podignu idi na start u pretragu upiši CMD lupni enter i kad se pokaže CMD pokreni kao administrator i upiši sfc /scannow kopiraj to ,ako budeš pisao pazi na razmak između sfc i / i lupni enter i pusti ga da odradi svoje

Ako ima c i d disk uvijek je bolje spremat podatke na d disk ako padne sustav, pa podaci poslije ostanu, a c disk di je windows se vecinom kod takvih problema izbrise. Jel tako ?
tako je

Inače što se tiče prvog problema, za to ti je najbolje da imaš u rezervi neku distribuciju Linux-a koju ćeš pokrenuti u live modu i radiš sa diska u windowsu šta hoćeš.
Isto to može sa Live Cd-om Windowsa ,ko nije nikad radio sa Linuxom imaće problema,ja prvi ga izbjegavam, a ovako mu je sve kao i sa instaliranim Windowsima na tom CD-u ima Acronis true image sa kojim može napraviti backup itd.

da ti nije dalmoš poslao virus ,pa preuzeo kontrolu nad računalom :).........sad će on meni drugi žuti ...
Dao je on sam sebi crveni karton,ponavljam ako je sedmica nebi smjelo biti problema,vjerovatno mu je izneredio boot sector,idi na repair i doći će to na svoje,ako ne ide,sa tog instalacijskog CD-a možeš doći do CMD,isto ideš na repair pa kad on prođe otvoriće ti se i mogućnost za command prompt pa upisuj ove komande jednu po jednu i lupaj enter:

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
SVE TO RADIŠ SA SVOJIM HDD-OM

Last edited:

Aco29

Moderator
Staff member
Isto to može sa Live Cd-om Windowsa ,ko nije nikad radio sa Linuxom imaće problema,ja prvi ga izbjegavam, a ovako mu je sve kao i sa instaliranim Windowsima na tom CD-u ima Acronis true image sa kojim može napraviti backup itd.
Jedino ako je ćorav i ne vidi klikati mišem onda će imati problema sa linuksom. Sve što treba je ubaciti cd pokrenuti ga u live modu uđi na particiju od windowsa i srediti stvar.

Prostije ne može.

dalmatino

............
Vidim da se ja i tablet ne razumijemo baš pa da nebi bilo zabune,moram napisati,ovo radiš samo ako uopće ne možeš ući u windowse

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
SVE TO RADIŠ SA SVOJIM HDD-OM

evo da nebi ništa pisao ,pokreni ovo u privitku kao administrator,jedno po jedno,to je ako možeš ući u Windowse

Attachments

Tribanj

Software guru
Slažem se s Acom. To je tako jednostavno da ne bi smjelo biti nikakvih problema. Kad otvoriš Linukse vrlo je jednostavno naći sve particiji na HDD-u, otvoriti ih, na njima pronaći što te zanima, kopirati to i spremiti gdje želiš.

dalmatino

............
Svaka čast vama i linuxu al ja sam za Live CD windowsa,imaš virus na kompu sa tim možeš bez problema pokrenuti sa USB sticka ili čak ga instalirati,pa prženje itd. je sve to ima i linux al onaj ko nije radio sa njim neznam baš kako bi pržio sa njim,instalirao antivirus itd. sve je lako kad znaš al kad neznaš sve je problem,Tablet daj neki znak da si živ,nije ni to toliko loše,kada nešto zezneš onda i naučiš kako se riješava

Tablet

Software guru
Pa nisam ništa zeznuo ljudi :) taj komp je za bacit i onda sam se odlučio na najlakši način, izvadit hard i stavit u svoj prijenosni disk, prebaciti podatke i slike na svoje računalo. Cilj je bio spasiti podatke i oni su spašeni, to mi je nekako bilo najjednostavnije napraviti. ;) hvala svima na savjetima, vjerujem da bi pomogli ali pošto bacamo u smeće sve nije bilo potrebno to izvoditi na njezinom računalu.

Sutra ću joj još pomoću ovog programa šta ste stavili probat raspodjeliti memoriju na novom lapotopu i onda je sve riješeno :)

dalmatino

............
o
Sutra ću joj još pomoću ovog programa šta ste stavili probat raspodjeliti memoriju na novom lapotopu i onda je sve riješeno :)
Ovo ne kužim,ako misliš na Linux onda misliš "rapodjeliti" HDD,imam ja na mom vanjskom USB-u instaliranu sedmicu koja radi na svim kompovima,da ne Live distribucija nego baš Windows 7 za USB,blažena stvar

Tablet

Software guru
Kupili smo novi laptop s windowsom i od 999 GB memorije samo 23 GB je na D disku, a ostalo na C disku. Jesmo to pogriješili kad smo prvi put upalili laptop, pa smo stisnuli custom instalaciju postavki, a ne ručno pa nismo vidjeli tu opciju za raspodjelu memorije - ne znam. Može li se sad naknadno raspodjeliti memorija ili se mora opet windows instalirati. Htio bih da ima na D disku cca 300 GB, a ostalo na C disku (700GB). Windows 8 je sustav

Tribanj

Software guru
Može se naknadno to uraditi u Computer Management > Disk Management.

Desni klik na particiju koju želi smanjiti i odaberi Shrink Volume. Za povećati particiju, desni klik i odabrati Extend Volume. Samo je pitanje na kojem su jeziku Windowsi. Postoje i drugi programi za to. Ja inače koristim Acronis Disk Director 12 i EaseUS Partition Master 10.1.

Tribanj

Software guru
Da. Slažem se. Ali kad smanjiš particiju na kojoj su Windowsi, onda će ti biti prazan prostor između particije C i D. Mislim da nećeš moći particiju D povećati na cijeli prostor na disku. Stoga ja kod sebe za svaki slučaj ima ove dvije navedene aplikacije. Obje su komercijalne. U ovim navedenim aplikacijama particije se mogu pomicati lijevo i desno.

Tribanj

Software guru
Svaka čast vama i linuxu al ja sam za Live CD windowsa,imaš virus na kompu sa tim možeš bez problema pokrenuti sa USB sticka ili čak ga instalirati,pa prženje itd. je sve to ima i linux al onaj ko nije radio sa njim neznam baš kako bi pržio sa njim,instalirao antivirus itd. sve je lako kad znaš al kad neznaš sve je problem,Tablet daj neki znak da si živ,nije ni to toliko loše,kada nešto zezneš onda i naučiš kako se riješava
Mislim da nema bitne razlike otvoriti particije, kopirati željene datoteke i spremiti to na USB stick ili vanjski disk bez obzira radilo se to o Liniksu ili Windowsima. Naravno, i tvoj prijedlog je jako dobar.

Tablet

Software guru
Da. Slažem se. Ali kad smanjiš particiju na kojoj su Windowsi, onda će ti biti prazan prostor između particije C i D. Mislim da nećeš moći particiju D povećati na cijeli prostor na disku.
Nije mi cilj povećat na cijeli prostor, već sa 24 GB trenutnog prostora na D disku stavit da odprilike ima 150 GB. Kad sam već kod toga želim povećat na svom računalu C disk jer mi uvijek fali, na početku sam loše raspodjelio. Ako to napravim sad kod sebe neće se izgubit nikakvi podaci ? D disk ima 300 GB, a C 110, pa bi malo proširio C. Nisam baš siguran dal sam dobro razumio ovo tvoje kod praznog prostora između particija C i D.

Ne znam jel bi se to moglo kod mene pošto ja imam dva diska u računalu, jedan disk (SSD) je C a drugi disk je D, nije jedan disk pa dvije particije

Last edited:

Tribanj

Software guru
Prvo trebaš smanjiti D disk, zatim povećati C disk. To je ako nemaš još slobodnog prostora osim C i D particija.

Što se tiče prostora između dviju particija, pokušat ću objasniti ovako:

Sad zamisli da se kockica 3 nalazi između kockica 1 i 2. Isto tako, po mom mišljenju za Windowse je dovoljno do 150 GB, a ostalo je dobro iskoristiti za jednu ili više particija.

Što se tiče gubitka podataka, ne bi trebalo biti problema, ali nikada se ne zna kad nešto može zaštekati. dovesti do problema i da se tada izgube podaci. Tu garancoje nema.