Advertisement

Nova ranjivost u Javi 7..

STONE

Prijatelj *****a
Nije prošlo dugo vremena,a ponovno je otkriven žešći propust u Javi!
Ekipa iz iz poljske tvrtke Security Explorations tvrde da su identificirali novu ranjivost u Java 7,a koja bi mogla omogućiti napadačima zaobilaženje sigurnosnog softvera i izvršavanje zlonamjernog proizvoljnog koda na pogođenim sustavima.

O novoj ranjivost u Javi izviješteno je u četvrtak rekao je Adam Gowdiak, predsjednik Uprave i osnivač tvrtke
Security Explorations..

Prema Gowdiaku,spomenuta ranjivost nalazi se u Reflection API (Application Programming Interface) značajki koja je uvedena u Java 7 i koja je i do sada bila izvor mnogih kritičnih sigurnosnih ranjivosti u Javi.
Ranjivost se odnosi na Java SE 7 Update 25 te ranije verzije.

Last edited:
Advertisement

gorand

Software guru
vjerovatno to nije samo stvar do proizvoda,.....već činjenica da su zastupljeni na skoro svim računalima,pa su samim time na meti ....slično nešto kao recimo i virusi za windowse i za linux.puno ih je više za windowse......

Aco29

Moderator
Staff member
vjerovatno to nije samo stvar do proizvoda,.....već činjenica da su zastupljeni na skoro svim računalima,pa su samim time na meti ....slično nešto kao recimo i virusi za windowse i za linux.puno ih je više za windowse......
Daj mi nađi jedan za linux baš bih volio da vidim kako izgleda, koliko sam dugo na Linuxu nikada nikakav virus ili malware nisam pokupio, a niti ikada sam koristio bilo kakav zaštiti softwer na Linuxu.

I ovo što kaže Dzi dva najranjivija softwera u windowsu.

STONE

Prijatelj *****a
Daj mi nađi jedan za linux baš bih volio da vidim kako izgleda, koliko sam dugo na Linuxu nikada nikakav virus ili malware nisam pokupio, a niti ikada sam koristio bilo kakav zaštiti softwer na Linuxu.

Naravno da je Linux za sada još uvijek relativno siguran od virusa i ostale gamadi s obzirom da nije zanimljiv hakerima iz razloga što zauzima nešto više od 1.5% ukupnog tržišta oper.sustava u svijetu.
S rastom popularnosti porast će i zanimanje hakera što je već slučaj sa Androidom koji je i sam baziran na Linux karnelu..;)

Dzi

Administrator
Staff member
Neće tu biti rasta popularnosti. Linux je davno izgubio svoju šansu.

Aco29

Moderator
Staff member
Mislim da više Linux ima od 1.5% tržišta sigurno, Android ti je samo bio baziran na Linux kernelu i on je se razvijao izvan tipičnog Linuxa.

Last edited:

dalmatino

............
Ma kakav Linux ,ne kažem da ne valja al pored windowsa nema šanse ,windowsi su tu godinama u svim kompanijama i kod velike većine privatnih korisnika,po meni ni jedan OS nema šanse pored windowsa bez obzira na kvalitetu,kada pomisliš ljudi koriste windowse 10-tak godina pa ništa neznaju a kako će ići na nešto potpuno nepoznato,nama to nije problem koji stalno nešto ekpremintiramo al velika većina ljudi ne kuži na windowsima ama baš ništa kamoli Linux

gorand

Software guru

u principu ne koristim linux pa neznam,usporedio sam ih slučajno jer sam htio samo reći da je po mom mišljenju ono što je popularno i zastupljeno samim time i više na meti hakera,pa tako i ova dva programa o kojima je tema.

sad bi ja nešto pitao,aco jel ti misliš da su tvorci linuxa puno pametniji od stručnjaka u windowsima pa hakeri nemogu napraviti ništa ili je ipak to samo stvar zastupljenosti,jer da kojim slučajem linuxi drže 40,50% tržišta bilo bi virusa koliko hočeš.

Aco29

Moderator
Staff member
Ma kakav Linux ,ne kažem da ne valja al pored windowsa nema šanse ,windowsi su tu godinama u svim kompanijama i kod velike većine privatnih korisnika,po meni ni jedan OS nema šanse pored windowsa bez obzira na kvalitetu,kada pomisliš ljudi koriste windowse 10-tak godina pa ništa neznaju a kako će ići na nešto potpuno nepoznato,nama to nije problem koji stalno nešto ekpremintiramo al velika većina ljudi ne kuži na windowsima ama baš ništa kamoli Linux

Ovo je off odosmo sa teme skoroz ali..

Bez ljutnje ali ovo što si ti napisao je standardna izjava nekog ko nije baš upućen u Linux svjet. Windows je samo dobro marketinški odrađen za razliku od Linuxa, i bolji je što se tiče igrica ( mada se i na Linuxu menja stvar po tom pitanju pogotovo u zadnje 2 godine) znači ono najvažnije je da reklama čini čuda. Do prije nekih 10 godina, možda bi ovo i pilo vode, da je windows lakši i da je daleko pristupačniji početnicima ali u današnje vrijeme i na koji je nivo došao Linux kao operativni sistem to više ne važi. Pa čak i pojedine Linux distribucije su više user-friendly nego što je to Windows. A o ostalim prednostima da ti ih ne nabrajam, (Virusi, drajveri. BSOD Stabilnost ..)svakako Linux prednjači. A i u servreskim rešenjima mislim da i tu Linux prednjači i da je stabilniji od windows servera.
Možda i ovaj portal radi na Linuxu, Dzi najbolje zna.
Problem su predrasude kod naših ljudi kada je u pitanju Linux ništa drugo.,

Što se tiče Goranove izjave, to si u pravu i to je normalno da bude više virusa za windows, ali da li su pametniji tvorci Linuxa od Windows stručnjaka po meni jesu. Ali to je moje mišljenje i o tome bih mogli danima razglabati i pričati i prepucavti se koje u pravu, tako da baš i nema smisla puno o tome govoriti.

Last edited:

gorand

Software guru
aco tumaćiš sve kao da je netko protiv linuxa
primjer moj post
sad bi ja nešto pitao,aco jel ti misliš da su tvorci linuxa puno pametniji od stručnjaka u windowsima pa hakeri nemogu napraviti ništa ili je ipak to samo stvar zastupljenosti,jer da kojim slučajem linuxi drže 40,50% tržišta bilo bi virusa koliko hočeš.
napisao sam jesu li pametniji od stručnjaka u windowsima pa hakeri nemogu napraviti virus
ti kažeš da jesu i da je to velika tema,a ja sam samo spominjao viruse i zašto su na windowsima,a ne na linuxu i po meni je razlog zastupljenost ,a ne kvaliteta stručnjaka (opet ponavljam za viruse i sigurnosne propuste)....nisam iznosio stav da linuxi nevaljaju........
primjer dalmatinovog posta
koliko ja shvaćam ovaj post,dalmatino ne kaže da linux nevalja,nego jednostavno da je windows prezastupljen ušao u sve segmente društva i da postoji i bolji operativni sistem teško može konkurirati windowsima bar u nekom kraćem vremenu.
ti ovo tumačiš kao tipičnu izjavu nekog tko nema pojma o linuxu.....

sve u svemu nismo mi protiv linuxa,ali situacija je trenutna takva kakva je.....a šta je kvalitetnije to je kako i sam kažeš druga i velika tema

Aco29

Moderator
Staff member
Nigdje ja ne tumačim da je neko protiv linuxa ne znam gdje si to pročitao ili mi barem navedi gdje sam ja to napisao.
Što se tiče dalmatinove poruke..

po meni ni jedan OS nema šanse pored windowsa bez obzira na kvalitetu,kada pomisliš ljudi koriste windowse 10-tak godina pa ništa neznaju a kako će ići na nešto potpuno nepoznato,nama to nije problem koji stalno nešto ekpremintiramo al velika većina ljudi ne kuži na windowsima ama baš ništa kamoli Linux
Opet ću ponoviti ovo je izjava nekog ko nije baš u linux svijetu, i ko nema iskustva sa linuxom i mnogi takvo mišljenje imaju ne odnosi to se samo na Dalmatina , uz dužno poštovanje prema njemu. Znači windows ništa nije lakši za korištenje nego Linux, čak ima distribucija koje su lakše za korištnje nego windows, i daleko su lakše za početnike nego recimo windows 8.
Ja sam mu samo odgovorio i dao obrazloženje na ono što je on napisao ništa drugo.
Nemam je prevelike pretencije ni prema ni jednom OS-u, ja od toga živim tako dobri su mi svi, a sa druge strane ako moram da biram onda bih to bio MacOS X na prvom mestu, a Windows svakako na zadnjem.

Last edited:

dalmatino

............
Ja se upotpunosti slažem sa Goranom a koliko vidim i Dzi slično razmišlja,činjenica je da velika većina ljudi teško prihvaća nešto novo (mislim na OS) jer se teško snalazi i na onom što trenutno koriste a koriste to već par godina,to tvrdim i znam iz iskustva,ponavljam opet nije nama Linux ili bilo što drugo problem al za 90% korisnika računala je,prije par godina moj rođak je prvi put instalirao Linux i kao bio je oduševljen kaže :sada ću i na drugom laptopu instalirati ,Linux kao bolji je itd. moj odgovor je bio: brzo ćeš se vratiti na windowse i koliko je bio na Linuxu,možda mjesec dana,ja sam ga isto probao i nije mi bio baš nešto,mene ne zanima isključivo zbog toga što znam da mi ga neće niko tražiti da mu ga instaliram,a kada već nešto radim nastojim se usavršiti u tome što više mogu,znači dok je 90% mojih "pacijenata" na Windowsima ništa drugo me ne zanima, da me Linux zanima u roku par dana za mene bi bio kao Windowsi mislim da se snalazim na njemu,ljudi moji bar 80% ljudi neznaju pržiti ,neznaju skidati sa interneta i sada im ti pričaj o Linuxu,je off topic al je prvi izišao iz teme mislim Dzi i još da dodam vezano uz samu temu isto mislim kao goran da je Linux zastupljen kao i windowsi ne sumnjam da bi bio interesantniji hakerima,sjećam se dok nije bilo ovako interneta (adsl korisnika,mislim da danas malo koje selo nema dostupan adsl)svako malo sam skidao ključe za satelitski reciever danas ih više nema ili ima malo,zašto? zato što danas imaš sve na internetu pa nije potrebna satelitska operama kao nekad i hakere to jednostavno više ne zanima a ne što se to ne može hakirati kako pojedinci misle,sve softwersko se može hakirati

Last edited:

gorand

Software guru
ja mislim da uopće nije bitan ni linux ni windows,..bitno je da mi malo raspravljamo ;).....što dugo nismo....

Dzi

Administrator
Staff member
Download.hr je na Linuxu točnije CentOS-u. Što se tiče servera tu Linux ima premoć ali ne iz razloga što je toliko bolji nego zato što je jeftiniji. Licence za Windows servere koštaju, a kad se tu pridoda i licenca SQL servera tj. baze podatka onda je razlika osjetna. Istina u poslovnom svijetu ni Linux nije besplatan ali to je priča za sebe. U svakom slučaju jeftinije mi je koristiti Linux, a čovjek koji mi održava server je specijaliziran za CentOS tako da nema ni izbora. Koristio sam i godinu dvije Windows server i bio sam jednako zadovoljan. Sam preferiram Windows servere zato što mi ih je jednostavnije održavati. Za Linux se uvijek treba namučiti da se nađe odgovarajuća naredba itd. Windows imaš GUI i klikaj.
Na poslu radim na iznimno velikim sustavima koje koriste vrlo važne državne ustanove i koristi se Windows. Opet sustav košta ali bez obzira na cijenu kada se uzmu u obzir neke prednosti Windowsa taj trošak se isplati.

Osobno smatram da je Linux izgubio šansu prije početka iPhone i Android manije. Da su tada uspijeli izdati distribuciju s kvalitetnim GUI-em mogli su ugrabiti dio tržišta. Sada je prekasno budući da su korisnici orijentirani tabletima i mobitelima, a tko kupuje komp ili laptop kupuje ga radi posla i igrica gdje je Windows jasna solucija. Čak i Apple fanovi kada kupe Macbookove prvo što naprave stave virtualku Windowsa.

Što se tiče virusa apsolutno točno je to da to ovisi o tržišnom udjelu. Godinama su bile priče kako su Windowsi loši i da nije postojao niti jedan virus za Mac ili malo njih za Linux pa kada su ugrabili malo veći dio tržišta ispostavilo se da imaju hrpu propusta. Bojim se da bi s udjelom od Windowsa malo tko mogao dati im riječi pohvale. Smatram da je Windows zadnjih godina dosta podigao svoju razinu sigurnosti

STONE

Prijatelj *****a
Prvo zahvala svima što ste zaspamali temu,međutim k'o što Goran reče bitno je da se raspravlja,da se saslušaju i suprotna stajališta,mada ipak mislim da bi o ovome trebalo otvoriti zasebnu temu jer ona to i zaslužuje.;)

Mislim da više Linux ima od 1.5% tržišta sigurno,
Moguće Aco,mada po podacima http://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0 za lipanj 2013,Linux ima 1.28% globalnog tržišta oper.sustava na desktop računalima..

Samo jedan mali osvrt..
Neću govoriti ni protiv ni za niti za Windowse niti za Linux,ko je bolji,lošiji itd.
Jednostavno koristim oba sustava u dual boot-u (Windows 7 i Linux Mint 15),linux distre koristim nekih 6-7 godina i moram priznati da volim tu filozofiju slobodnog softwera..
I naravno uvjeren sam da postoji nada za Linux jer k'o što reče Aco prije 10-ak god.sam na prste jedne ruke mogao nabrojati entuzijaste koji rade na Linux,a danas ih,bar u Rijeci,poznam jako puno..

Aco29

Moderator
Staff member
A forum se vrti na CentOS-u :)

Inače dobra je to ditribucija Linuxa jako stabilna.

Osobno smatram da je Linux izgubio šansu prije početka iPhone i Android manije. Da su tada uspijeli izdati distribuciju s kvalitetnim GUI-em mogli su ugrabiti dio tržišta. Sada je prekasno budući da su korisnici orijentirani tabletima i mobitelima, a tko kupuje komp ili laptop kupuje ga radi posla i igrica gdje je Windows jasna solucija. Čak i Apple fanovi kada kupe Macbookove prvo što naprave stave virtualku Windowsa.
Pojavljivanjem Iphone i Androida nije izgubio smao Linux svi su tu na gubitku, i to je normalno je sve više korisnika smart telefona i tableta.

Aco29

Moderator
Staff member
Prvo zahvala svima što ste zaspamali temu,međutim k'o što Goran reče bitno je da se raspravlja,da se saslušaju i suprotna stajališta,mada ipak mislim da bi o ovome trebalo otvoriti zasebnu temu jer ona to i zaslužuje.;)

Moguće Aco,mada po podacima http://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0 za lipanj 2013,Linux ima 1.28% globalnog tržišta oper.sustava na desktop računalima..

Samo jedan mali osvrt..
Neću govoriti ni protiv ni za za ni za Windowse ni za Linux,ko je bolji,lošiji itd.
Jednostavno koristim oba sustava u dual boot-u (Windows 7 i Linux Mint 15),linux distre koristim nekih 6-7 godina i moram priznati da volim tu filozofiju slobodnog softwera..
I naravno uvjeren sam da postoji nada za Linux jer k'o što reče Aco prije 10-ak god.sam na prste jedne ruke mogao nabrojati entuzijaste koji rade na Linux,a danas ih,bar u Rijeci,poznam jako puno..

Inače koje okruženje ti tjeraš na mintu to je jako dobra distribucija ja sam je koristio dok je bio LXDE.

I još jedan stvar veoma bitna kod Linuxa i njihovih okruženja, što jako stari računari mogu da rade pod linuxom, ima distribucija koje rade i na starim pentiumima 2 ili 3. To je još jedan barem meni velika prednost.
Recimo windows iduće godine kada ugasi Xp u aprilu biće tih starijih računara silu,ljudi koji ne žele preći na linux biće primorani kupovati novije mašine ako hoće ganjati Windows Vistu i jače.

Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Kafe Bar 13
Download.hr 0
Vijesti 0
Vijesti 0
Hardver 1