Advertisement

matična-grafička popravak

gorand

Software guru
ovo moram napisati ,možda nekad nekom pomogne.....nemojte se smijati........
na laptopu mi otišla grafička,popravak koji je neisplativ.....
malo čitao po internetu i naišao na ludu ideju------pečenje matične u rerni.....
ne,mogu vjerovati,al' opet nemam šta izgubiti
postupak (znaći nije moj izum)
zagrije se rerna na 200 c i stavi u nju matična na deset minuta (ako nekima bude trebalo imaju neki sitniji detaljčići).......
prvo sam mislio da će to izgoriti,plastika se otopiti i sl.-------međutim kad je izvadite iz rerna ,izgleda
kao da nikad nije ni bila u njoj......

i za nepovjerovati sad pišem zahvaljujući tome,....

isto tako da napomenem iskustva koja sam čitao,da nekima to ne radi uopće,nekima proradi par dana,a nekima i par mjeseci ili čak godina.......

Advertisement

dalmatino

............
Nije smiješno ,čitao sam na dosta foruma za grafičku,na karju krajeva ako se već otpiše nema se što izgubiti da se proba

gorand

Software guru
navodno se tu radi o tzv.hladnom lemu,......čipovi ne budu pokvareni ,već se gube lemljeni kontakti i ovo improvizirano grijanje katkad pomaže......mene samo zanima kojem je to genijalcu prvo palo na pamet da stavi u rernu :)

Dzi

Administrator
Staff member
Da i ja sam čitao o tome u prošlosti ali iskreno nisam vjerovato u to... stvarno genijalno

Tablet

Software guru
Video na Hrvatskom - neki naši majstori

"Prije nego što počnete peći matičnu ploču OBAVEZNO odlemiti CMOS Bateriju.

Zašto je važno izvaditi CMOS Bateriju ?
Ako se ne odlemi CMOS baterija, od vrućine uništit će se napon i kasnije će baterija biti neupotrebljiva.

Ugrijte pećnicu na 180 stupnjeva.

Sad kada je pećnica vruća (potpuno ugrijana), a matična potpuno ogoljena, stavite na tacnu (tepsiju) alufoliju, na alufoliju pobacajte 10-ak kuglica alufolije, te na te kuglice stavite matičnu. Kuglice male onako čisto da odignu malo matičnu od tepsije.

Stavite to u pećnicu i pecite točno 10 minuta (ne sad u sekund točno 10:00:000). Izvadite matičnu i ostavite 30 minuta da se ohladi na sobnoj temperaturi. Napomena: nemojte stavljat na hladno, u škrinju ili slično zbog temperaturnog šoka (ili kako se već zove taj fenomen?)!

Sad kad se matična potpuno ohladila spojite ju nazad sa komponentama i vidite jel radi."

Last edited:

gorand

Software guru
navodno se na ovakav način mogu popravljati i ostale komponente tipa ram pločica i slično.........jedino koliko sam pročitao problemi mogu nastati gdje ima puno nekakvih kondezatora (kompjuteri) (znaju se napuhati)......pošto matična od laptopa nema, ili ih skoro nema to je idealna metoda za laptope.....
iako sam i ja bio skeptičan,mogu potvrditi da taj način funkcionira........

zbracun

PC guru
Cijeli postupak u tekstu i slikama je bio opisan za grafičke u Bugu. Inače, ako imaju na ploči rupe za vijke, bolje je u te rupe utaknuti nešto (vijke ili slično) i da na tome stoji u pećnici, umjesto kuglica od folije. Ako se malo pregrije, za kuglicu se može uhvatiti neki element i pomaknuti se sa svog mjesta, a na ovaj način je sve slobodno i u zraku. Problem je u tome šta nisu sve pećnice baš precizne šta se tiče temperature. Ja sam si na taj način do kraja sredio regulaciju napajanja u laptopu, tako da je bilo samo za u smeće.

gorand

Software guru
Neama tu posla bez reballing-a,
a još bolje nova matična :)........ili novi laptop........kod mene se reballing neradi ,bar koliko ja znam,......treba poslati laptop u zagreb,...prvo na dijagnostiku što sve skupa košta,...pa ako se može napraviti postupkom reballing,koji košta do 600kn...a vjerovatno bude 600kn.
".
OPCIJE POPRAVKA i CIJENE USLUGE

1. Reparacija odnosno popravak matične ili grafičke ploče (ovisno kvaru)na nivou popravka kvara elektronike ili metodom reflow/reball na IC lemnoj stanici - cijena usluge 200-600kn - obično 450kn
2. Dijagnostika kvara i pokušaj reparacije ako popravak ne uspije a odustanete od nabavke i zamjene rezervnog dijela – cijena usluge: 150kn
3. Nabavku novih dijelova čiju dostupnost i cijenu možemo provjeriti nakon dijagnostike kvara i procjene isplativosti popravka.
4. Opcija je i da vi osobno nabavite dijelove samostalno (oglasi, ebay ..) a mi obavimo ugradnju – cijena usluge: 250kn
5. Jamstvo na ovu našu uslugu popravka reparacije metodom reflow/reball je 90 dana. U slučaju ponovljenog kvara u 90 dana ponavljamo postupak ili ako ne uspije vračamo uplatu za popravak do nivoa osnovne cijene dijagnostike 150kn"

i nakon tri mjeseca moli se bogu da i dalje radi...........a i ova tri mjeseca vraćaju 150 kn.....koja garancija.....

vjerovatno je to bolje nego ovo,ali i košta......

gorand

Software guru
Nema šta skupi su za medalje, daleko bi kod mene prošao jeftinije.
jel ti to radiš.....ako da,.....koliko je uopće ta metoda isplativa......kakve su povratne informacije o dugotrajnosti rada matične tj.grafičke nakon tog postupka.......

Aco29

Moderator
Staff member
Lično ja ne radim, pošto nemam tu opremu nije baš jeftina. Ni Reballing BGA čipova nije baš sto posto rešenje ako neko ga radi a nema odgovarajuću opremu, zato često u pojedinim servisima daju samo 6 mjeseci garancije.

Ali ukoliko se odradi kako treba sa odgovarajućom opremom može laptop da radi godinama.

gorand

Software guru
evo izdrža laptop (6280s) godinu dana nakon pećenja i riknu prije tjedan dana.....i idem probati ponovo.....i ponovo uspjelo,evo već tjedan dana radi......ako bude do idućeg božića super :)

Aco29

Moderator
Staff member
evo izdrža laptop (6280s) godinu dana nakon pećenja i riknu prije tjedan dana.....i idem probati ponovo.....i ponovo uspjelo,evo već tjedan dana radi......ako bude do idućeg božića super :)
Pojačaj sad malo temperaturu, nakucaj koji mjesec više :D

gorand

Software guru
pojačao bih ja kad bi znao da koristi :).....u svakom slučaju onaj tko zna rastaviti laptop a neisplati mu se popravljati vrijedi pokušati....

Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Internet 0
Disk i datoteke 5