Advertisement

Koji Windows 8 instalirati?

Tribanj

Software guru
Mislim da ne može. Ja sam probao UEFI, ali mi nije uspjelo. Valjda cijeli HDD treba formatirati za UEFI i onda u BIOS-u treba podesiti za UEFI. Vratio sam sve na staro, barem ja tako mislim, jer sad sumnjam da sam nešto zabrljao u BIOS-u vezano za Safe Mode ako to ima ikakve veze s tim.

Uglavnom sam tutoriale za UEFI pronašao na stranim portalima, ali pošto ja s engleskim jezikom nisam baš na ti, mislim da sam neke stvari krivo preveo i krivo radio i stoga nisam uspio.

Tribanj

Software guru
Ipak Izgleda da sam ja nešto zabrljao. Disk sam konvertirao za GPT disk, a sustav nisam instalirao kao UEFI.
U Disk Management mogu Disk konvertirati u Dynamic Disk, a ne mogu GPT Disk, jer Disk je već GPT.

Ako konvertiram u Dynamic Disk izgubit ću sve što se nalazi na HDD-u.

Tribanj

Software guru
Sada je kod mene MBR Disk jer mi nudi da konvertiram u GPT Disk. Naravno, sada to nije moguće jer na disku ima particija. Da bi se mogao napraviti Covert za GPT ili MBR Disk potrebno je cijeli disk obrisati i formatirati.

Tribanj

Software guru
Evo ja se raspisao, kad krenem ne znam stati. Probao sam i ovo, ali ne ide.

Držati pritisnutu tipku Shift na tipkovnici i kliknuti na restart računala i nakon restarta slijediti sljedeće:

Za Safe Mode treba samo kliknuti na broj "4" na tipkovnici i to je to.

Tribanj

Software guru
Probao sam Disk Cleanup i u Command Prompt kao administrator sam upisao "sfc /scannow", kad je sve bilo gotovo restartao računalo i problem je ostao isti. U Command Prompt sam dobio obavijest da su pronađeni neki problemi, ali da se ne mogu fiksirati. Ima li netko neku ideju?

Tribanj

Software guru
Srušio Windows 8.1 Enterprise x64 i vratio se na Windows 8.1 Professional x64. Instalirao iste aplikacije kao i na Enterprise, sada Safe Mode radi bez problema.

Tribanj

Software guru
Na Enterprise nisam probao Safe Mode do prije koji dan. ne znam je li uopće radio. Iste aplikacije koje sam imao instalirane na Enterprase, ja sam instalirao na ovaj Professional. Na Enterprise Safe Mode mi nije radioa, a na Professional radi bez problema.

Ne znam, ovo je ipak svježa instalacija, a na Enterprise bilo je instaliranja starih verzija aplikacija i instaliranje novih verzija aplikacija.

zele

Software guru
cuj,sigurno ti je radio safe jer i meni radi u svim varijantama..meni sada 8.1 radi savrseno otkad sam maknuo onu koju sam dobio sa laptopom...jedino sam zeznuo stvar sto je nisam instalira u UEFI Modu, jer mi je prijasnja bila, pa cu ove dane ponoviti postupak...mozda probam Pro verziju..jeli ima nesto bitno razlike između te dvi verzije..
Samo da dodam, sad je izasa Akronis koji radi i na UEFI instalaciji, sto prijasnji nije ili je trebalo puno kemijanja...

Tribanj

Software guru
Logično bi bilo da radi na sviježoj instalaciji, ali mi nije jasno to što na Enterprise nije radio, a na Professional radi iako su potpuno iste aplikacije instalirane i na jedan i na drugi.

Za UEFI mod trebalo bi imati HDD veći od 2 TB jer do 2 TB je dovoljno imati 4 primarne particije, a razlika u brzini i nije neka. Barem tako pišu neki na nekim portalima. Ja sam probao i kod mene ne ide. Negdje sam zabrljao pa mi se dalje i neda probati, a ionako ima dva HDD-a. Jedan od 1 TB, a drugi od 500 GB.

Što se tiče razlike između Enterprise i Professional, evo ti link i na ovoj stranici imaš usporedbe. Stranica se malo teže otvara, barem kod mene, malo sačekaj i vidi koje su razlike.

Compare editions

Da. Izašla je nova verzija Acronis Disk Director 12 koja podržava i UEFI. Ja sam instalirao ovu novu verziju, ali program još nisam koristio. Problem je kod ovoga programa što je staru verziju vrlo teško potpuno deinstalirati da bi se mogla instalirati nova verzija. Obično nako deinstaliranja sam imao problema iako sam dosta toga i ručno obrisao. Kad bih počeo instalirati novu verziju, uvijek bih dobivao obavijest da stara verzija nije obrisana, da je obrišem do kraja i pokušam ponovno. Kasnije je i staru verziju nemoguće instalirati. To iskustvo imam odavno. Upravo kad sam deinstalirao staru verziju i pokušao instalirati novu verziju, na Internetu sam našao da bi se problem mogao riješiti u Safe Modu. To je prvi puta da sam pokušao ući u Safe Mode na Enterprise i nisam mogao. Možda je upravo ovaj problem s Acronis Disk Director prouzrokovao problem sa Safe Mode ako to uopće ima veze. Ne znam. Ako imaš staru verziju, nemoj ju deinstalirati, nego samo novu verziju instaliraj i to će raditi, barem je meni radilo na Enterprise.

zele

Software guru
Logično bi bilo da radi na sviježoj instalaciji, ali mi nije jasno to što na Enterprise nije radio, a na Professional radi iako su potpuno iste aplikacije instalirane i na jedan i na drugi.

Za UEFI mod trebalo bi imati HDD veći od 2 TB jer do 2 TB je dovoljno imati 4 primarne particije, a razlika u brzini i nije neka. Barem tako pišu neki na nekim portalima. Ja sam probao i kod mene ne ide. Negdje sam zabrljao pa mi se dalje i neda probati, a ionako ima dva HDD-a. Jedan od 1 TB, a drugi od 500 GB.
Mislim da to ne drzi vodu, kod mene je SDD disk od 250 GB i bili su instalirani windoesi u UEFI modu...ja bi pobrisa sve sto je bilo tvornicki na tome disku jer ionako taj win 8.1 koji je bio, neradi dobro i to necu nikada koristiti vise...sta ti mislis da cu ja morati kreirati nove particije ako zelim instalirati UEFI...ja mislim da ce windows sam kreirati ono sto mora ionako je taj disk samo za windowse i programe a drugi mi je od 1 TB za domkumente..

zele

Software guru
Compare editions

Da. Izašla je nova verzija Acronis Disk Director 12 koja podržava i UEFI. Ja sam instalirao ovu novu verziju, ali program još nisam koristio. Problem je kod ovoga programa što je staru verziju vrlo teško potpuno deinstalirati da bi se mogla instalirati nova verzija. Obično nako deinstaliranja sam imao problema iako sam dosta toga i ručno obrisao. Kad bih počeo instalirati novu verziju, uvijek bih dobivao obavijest da stara verzija nije obrisana, da je obrišem do kraja i pokušam ponovno. Kasnije je i staru verziju nemoguće instalirati. To iskustvo imam odavno. Upravo kad sam deinstalirao staru verziju i pokušao instalirati novu verziju, na Internetu sam našao da bi se problem mogao riješiti u Safe Modu. To je prvi puta da sam pokušao ući u Safe Mode na Enterprise i nisam mogao. Možda je upravo ovaj problem s Acronis Disk Director prouzrokovao problem sa Safe Mode ako to uopće ima veze. Ne znam. Ako imaš staru verziju, nemoj ju deinstalirati, nego samo novu verziju instaliraj i to će raditi, barem je meni radilo na Enterprise.
Imas CD BOOT DISK i nemoras nista instalirati, pokreces Acronis sa CD-a

Tribanj

Software guru
Ne znam za SDD jer s njim nisam imao iskustvo. Znam za CD Boot Disk, ali ja sam jednostavno naviknut da aplikacije instaliram na sustav.

Tribanj

Software guru
Zele, je si li probao opet instalirati sustav u UEFI? Ja sam nešto probao, ali ne ide. Ti imaš s tim neko iskustavo, a ja nikakvo. Što bi mi ti preporučio vezano za UEFI na HDD?

zele

Software guru
Nisam jos probao...jel se radi o laptopu ili dekstopu i jeli instaliras sa DVD ili USB stika..

Tribanj

Software guru
Radi se o PC-u. Imaš u temi koju sam otvorio, a ona glasi: Windows 8.1 UEFI. Probao sam i s DVD-a, a i sa USB-a. Za USB sam koristio Rufus za napraviti bootabilni UEFI Windows, a isto tako sam na jedan savjet s nekog foruma napravio bootabilni Windows UEFI na način da sam raspakirao .iso datoteku od Windowsa, formatirao USB na FAT32 i sve datoteke, ima ih 10, od Windowsa kopirao na USB.

O pokušajima imaš opširnije u navedenoj temi.

Stvar je u tome da na Internetu vrlo teško dolazim do traženih podataka. Prvo što treba je pravilno napraviti bootabilni USB i ne znam je li mogu s DVD-om koji već koristim instalirati Windows u UEFI. Sljedeće što me zanima je kako podesiti postavke u BIUSU-u vezane za UEFI. Kako teče sam tok instalacije nakon što unesem ključ i odaberem Customize. Mislim samo na particije. Znam da HDD treba biti u GPT, a ne u MBR.

Za Windowse u MBR prilikom instaliranja napravim novu particiju, formatiram je i nakon toga instaliram sustav. Ovdje na GPT ne znam kako postupiti da se sustav instalira, jer sam negdje pročitao da UEFI ne podržava NTFS nego FAT32.