Advertisement

HP 6830s Nadogradnja - savjeti

gorand

Software guru
Zbog grafičke si ga morao nositi na servis, to nisi mogao sam promjenit jel tako ?
da,nemože se promjeniti bez servisa,mislim da nitko neće stavljati novu jaču grafičku,..jedino se ljudi odluče kad dođe problem sa grafičkom ili matičnom......a i tada je to upitno....jer je postupak relativno skup,a garancija nedovoljna.....recimo ti si ga kupio za 700 kn,.a kad bi imao problem kao što sam ja imao matična-grafička popravak | Download.hr forum
popravak bi toliko koštao ....
tvoj je još bolji od mog.....a sa svojim sam zadovoljan.....radio je 5-6 godina svaki dan najmanje po 10 sati.....jedini problem koji sam imao je sa grafičkom.odnosno grafička je ok,nego izgleda da dolazi do tzv "hladnog lema"....jer kad meni može pomoći rerna onda je vjrovatno to razlog........
samo pazi na hlađenje i čiščenje jer to je boljka svih laptopa,a pogotovo hp.za koje imam jedino zamjerku jer im je sistem čišćenja procesora i grafičke takav da moraš rastaviti cijeli laptop.....

Tablet

Software guru
samo pazi na hlađenje i čiščenje jer to je boljka svih laptopa,a pogotovo hp.za koje imam jedino zamjerku jer im je sistem čišćenja procesora i grafičke takav da moraš rastaviti cijeli laptop.....
Moj nije bio uopće čišćen izgleda, prvo što sam napravio upalio kompresor i ispuhao ga cijelog. Iz ventilatora je šikljala prašina bar 15 sekundi, a ispod tipki je bilo blago zaliha. Ne namjeravam ga rastvarat, a ovo što sam napravio sigurno mu je uvelike dobrodošlo. Nek izdrži godinu-dvije pa ću kupovat novi. Sutra ću stavit Windows 7, još ne znam dal 32 ili 64 bitni, a što se tiče izgleda jako sam zadovoljan jer je dobro učuvan - kupio sam ga na slijepo bez da sam ga prethodno vidio :)

gorand

Software guru
64 bitni imaju neke prednosti,ali imaju i neke mane...sve u svemu nije neka drastična razlika koju češ osjetno primjetiti.....možda jedna od najbitnih argumenata za 64 bitne je da prepoznaje sav ram....pošto imaš 4 gb prepoznat će ti 4 gb što 32 bitni ne mogu...pogotovo ako budeš ikad možda stavio više rama.......i to bi po mom bio jedini argument kad bih ja odlučivao dal 64 bitne ili ne.......

gorand

Software guru
što se tiće temperature.....instaliraj npr. everset ili neki drugi program,...da ti uvijek pokazuje temp........iako ispuhavanje dosta pomaže ponekad nije dovoljno........pa češ preko pokazatelja temp. znati jel sve ok....i da li je pala temp kad si ga ispuhivao.......do 70-80 c ne moraš se brinuti previše....procesor izdrži i 100 stupnjeva,....ali nije dobro da tako danima radi.......kod mene je problem,neznam da li kod tvoje serije što nema senzor na grafiki,.pa se nezna ta temperatura.........pa se mora osloniti na temp procesora i matične i to držati pod kontrolom..........

Aco29

Moderator
Staff member
Samo 64 bitni windows, na 4Gb rama i više.

@zbracun

Grafika ima svoju memoriju i ne uzima ništa sistemske ta grafika, nego taj procesor B820 ima intelovu HD grafiku koja uzima od sistemske. AMD po ugledu na Nvida Optimus tehnologiju razvio tehnologiju AMD Switchable Graphics.

Znači ako je ta tehnologija na tom laptopu, on koristi integrisanu grafiku i čim pokreneš neku zahtjevniju 3D aplikaciju on prebacuje na Ati karticu.
Mada recimo kod AMD zna se desiti problem kod prebacivanja pa moraš ručno to odraditi ako recimo igraš igrice.

Tablet

Software guru
Procesor B820 nije s mog laptopa nego od prijateljice :)

Instalirao sam Windows 7 :) evo kako se ponaša memorija pri surfanju, CPU dosta skače ali stalno je oko 90-100% kod surfanja
cpuu.jpg

gorand

Software guru
cpu inaće skače od 1 do 100,..ali normalno je da kad otvaraš npr.jutarni list da on skoči pa i do 100 %..ali dok učita onda bi trebao znatno pasti,...evo ja ovo pišem i procesor na 7 %......ako je tebi non stop od 90 do 100 treba nači uzrok......konstantno da bude tako visok jedino je normalno kad gledaš neki video na internetu...

Tablet

Software guru
cpu inaće skače od 1 do 100,..ali normalno je da kad otvaraš npr.jutarni list da on skoči pa i do 100 %..ali dok učita onda bi trebao znatno pasti,...evo ja ovo pišem i procesor na 7 %......ako je tebi non stop od 90 do 100 treba nači uzrok......konstantno da bude tako visok jedino je normalno kad gledaš neki video na internetu...
Windows je instaliran prije par sati, nebi trebalo bit uzroka :) osim ako je stvarno laptop toliko slab ? padne on na 60% kad spustim dole prozore i ne radim ništa, a čim dignem i krenem nešto radit diže se do 100%. Uglavnom većinom je pri korištenju kore oko 90-100 :)

Last edited:

Dzi

Administrator
Staff member
Ajde skini ovaj preglednik i probaj s njime: Maxthon Nitro - Maxthon
Trebalo bi ti biti znatno brže surfanje.Chrome i slični korište previše resursa, a ti ih nemaš baš. Ovaj je dosta lagan

dalmatino

............
Opterećenje procesora zna ćesto biti zbog prašine,znači treba ga dobro očistiti,kao što je rečeno normalno je da skače do 100% ali i da pada ,evo dok ovo pišem meni je na 18%,zna to biti i zbog virusa,neznam sada točno kako se zove al pošto je nova instalacija vjerovatno je prašina na ventilatoru pa dolazi do opterećenja

Attachments

Tablet

Software guru
Sad se instalira 165 Windows update, pa dok prođe još pola sata skinut ću taj pretražnik. Laptop sam s kompresorom ispuhao, kroz ventilator je šikljala prašina, budem sutra još jednom ispuhao. Nije on jako spor što se tiče brzine u pretražniku, nadam se da će tako ostat i kad u pozadini radio kakav program.

gorand

Software guru
Windows je instaliran prije par sati, nebi trebalo bit uzroka :) osim ako je stvarno laptop toliko slab ? padne on na 60% kad spustim dole prozore i ne radim ništa, a čim dignem i krenem nešto radit diže se do 100%. Uglavnom većinom je pri korištenju kore oko 90-100 :)
za početak da mi bude malo jasnije..kad ništa neradiš na koliko je procesor?....kad nešto radiš i procesor bude na 100% kad to ugasiš za koliko se vremena procesor spusti i na koliko?

taj laptop je jači od mog ...ako je ispravan i ako su aplikacije ispravne ne bi smio imati tih problema.....normalno je da procesor kad nešto radi dolazi do 100 %,...ali nije normalno kad miruješ sa radom bude visok......kad ti je tako visokog postotka pogledaj u upravitelj zadataka što sve guta cpu.....
možda antivirus ?......često zna kod problema sa postotkom izazivati windows search service......ako ti se on bude pokazivao u upravitelju podataka to ti je problem.....
u svakom slučaju nije problem konfiguracija,nego isključivo imaš neki problem

dalmatino

............
Puno toga zna opterećivati procesor npr. antivirus,google chrome itd. al on ima OK procesor i dosta RAM-a tako da nebi smjelo biti problema,ne tvrdim da je isključivi uzrok prašina al da je velika mogućnost po meni je,polazim od toga da je na novo instalirao Windowse i da ima jak procesor,ponavljam paršina zna biti problem imao sam taj slučaj nekoliko puta

Tablet

Software guru
Nemam problema s brzinom pretraživanja, ide dosta brzo i tu nemam zamjerki nego mi je bilo čudno da se CPU diže tako do maksimuma (100%), a samo sam pretražio običnu stranicu - s obzirom da ima 2.26 GHz. Kod ostalih stvari poput skeniranja antivirusom i worda situacija je dobra, još nisam isprobao nijednu igricu.

Sad na računalu vidim da tako skače i kod njega, samo do 80% jer je puno jače.

Moj zaključak:
Sve je normalno i mora bit tako, samo nisam očekivao da CPU reagira dosta agresivno na pretražnik i da je pretraznik tako zahtjevan. S obzirom da je konfiguracija za potrebe interneta dosta dobra pomislio sam da nešto nije u redu, mislio sam da će dolazit do zamrzavanja. Malo sam istražio i to bi trebalo bit odlicno i ugodno surfanje :) :)

ponasanje antivirus.jpg
ponasanje pretraznik.jpg
ponasanje nista.jpg
graf.jpg

:)

Last edited:

zbracun

PC guru
Da, koliko vidim da je sve kako treba. Nema ni nekih neželjenih pozadinskih procesa. Operacija uspjela, a pacijent je čak i živ.

gorand

Software guru
pretražnik je zahtjevan,ali nije najzahtjevniji što se tiće rada na laptopu,....to što ide na maximum to neznaći da je on slab,nego procesor koristi sav svoj potencijal da što prije izvrši zadatak.....međutim ako on na 100% stvara neki problem,onda je ili slab ili nešto nije u redu......za test probaj ovo.........na youtube otvori neki video (pod pretpostavkom da imaš dobru internet brzinu) sa kvalitetotom od hd720 i ako pretražnik uspije skidati video i producirati ga bez trzanja onda je sve ok,..ako to isto uspiješ sa videom od hd1020 onda je super........normalno ako slučajno imaš problem,pokušaj sa više različitih videa,da isključiš mogučnost pogreške....

Tablet

Software guru
Na youtube pustim pjesmu na:

720 HD - CPU je na prosjeku od 50% - sve brzo i glatko
1080 HD - CPU je na prosjeku 90% - rijetko se dogodi koji trzaj
1440 HD - CPU je na 100% - zastajkivanje i čekanje na učitavanje (dok učitava je na 24%)
2160 4k - CPU je na 100% - jako veliko zastajkivanje

Ovo je od prijateljice koja ima 32 bitni Windows 7 i od 4 GB RAM-a iskoristivo je samo 2.61 GB, da je 64 bitni Windows jel bi iskoristivo bilo svih 4 GB ?
5555.jpg

Last edited:

Tablet

Software guru
I više sam nego zadovoljan brzinom laptopa, nisam očekivao ni približno toliko s obzirom da je star 6 godina.
Mogu zasad reći da je brz :)

Evo sistem kako je izgledao prije s Vistom, a kako sada sa Windows 7

Procesor.jpg

IMAG1013.jpg

Last edited:

gorand

Software guru
I više sam nego zadovoljan brzinom laptopa, nisam očekivao ni približno toliko s obzirom da je star 6 godina.
a šta smo ti mi dosad govorili ;)......ako budeš bio sretan da se ne kvari,bit ćeš prezadovoljan.....

Tablet

Software guru
a šta smo ti mi dosad govorili ;)......ako budeš bio sretan da se ne kvari,bit ćeš prezadovoljan.....
Bila je Vista prvi dan pa je bio spor i štekao je jako pa nisam bio siguran da je dobar :) Sad kad sam stavio 7cu ide bolje nego novi laptop od dvije i pol tisuće kuna - pravi užitak :)

Dzi

Administrator
Staff member
Razmišljam da li bi Windows 8 trošio manje resursa nego Windows 7