Advertisement

Građanima Hrvatske minimalno 1 Mbps

Aco29

Moderator
Staff member
Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj je minimalna brzina pristupa Internetu zajamčena zakonom. Do sada je, prema pravilniku koji je izradio HAKOM, ta brzina bila 144 kbps. No, prema istom dokumentu, ta će se brzina od početka sljedeće godine povećati na 1 Mbps. Kao operater koji jamči tzv. univerzalnu uslugu odabran je Hrvatski telekom, i to zbog svoje tržišne snage i geografske pokrivenosti. HT će stoga morati svakom građaninu na cijelom teritoriju države omogućiti ovu minimalnu brzinu internetske veze.

Iz HAKOM-a kažu da je smisao ovog pravilnka omogućiti djelotvoran pristup Internetu, i to bez obzira na pristupnu tehnologiju. "Bilo to kroz nepokretne elektroničke komunikacijske mreže, pokretne elektroničke komunikacijske mreže, nepokretni bežični pristup ili na bilo koji drugi način", navode u tom regulatornom tijelu. Hrvatski telekom se za to već pripremio, pa tako u njihovoj ponudi, kao niti kod ostalih operatera, gotovo da i ne postoje paketi s brzinom manjom od 4 Mbps.

Osim Hrvatske, sličan zakon o minimalnoj brzini pristupa Internetu imaju u primjeni tek Finska i Španjolska, a obje su donju granicu postavila na identičnih 1 Mbps.

Građanima Hrvatske minimalno 1 Mbps :: Vijesti @ Bug Online

Nisam znao da postoji ovaj zakon u Hrvatskoj.

Advertisement

Dzi

Administrator
Staff member
Da ni ja do jučer, tj. da će postojati od 1.1. To je svakako jako pohvalno iako je pitanje koliko je to financijski opravdan zakon u našoj ekonomiji. Ja sam svakako više za smjer povećanja brzina budući da je to ono što nedostaje za veći vjerat u leđa naprednijoj tehnologiji.

dalmatino

............
Bilo je u nekim novinama,kako se to računa nemam pojma al smo najskuplji ,bilo je i prije par dana na TV da smo po skupoći interneta drugi u EU ili Europi,nemoj Aco dizati Hrvatsku visoko zbog toga što je u EU još je ona duboko na balkanu po mnogo čemu i ostaće na njemu još dugo vremena,neznam kako je u BIH al bogami ne bježimo mi puno od nje,uredili su nas naši političari

Aco29

Moderator
Staff member
Bilo je u nekim novinama,kako se to računa nemam pojma al smo najskuplji ,bilo je i prije par dana na TV da smo po skupoći interneta drugi u EU ili Europi,nemoj Aco dizati Hrvatsku visoko zbog toga što je u EU još je ona duboko na balkanu po mnogo čemu i ostaće na njemu još dugo vremena,neznam kako je u BIH al bogami ne bježimo mi puno od nje,uredili su nas naši političari
Ma dobro ali kod nas ko ima 5Mbps on je heroj. Ja za 20 eura imam 2560/256 i kao besplatne pozive prema fiksnim mrežama samo kod u RS. A fiksni ne sjećam se kad sam podigao slušalicu da nekog zovem.

Last edited:

gorand

Software guru
kad se gleda koliko si dobar ili nisi uvjek je bitna polazišna točka...mi smo što se tiče europe među zadnjima,ali uvjek je bolje biti zadnji u prvoj ligi,nego prvi u trečoj.:)

dalmatino

............
kad se gleda koliko si dobar ili nisi uvjek je bitna polazišna točka...mi smo što se tiče europe među zadnjima,ali uvjek je bolje biti zadnji u prvoj ligi,nego prvi u trečoj.:)
Al umjesto da idemo prema prvoj ligi ,mi neumoljivo idemo prema trećoj i sve smo joj bliži,bio sam ja prije 90-tih u Poljskoj,Rumunjskoj.Rusiji,Bugarskoj... oni su bili iza nas 50 godina,neznam baš danas koliko smo daleko jedni od drugih

zele

Software guru
Al umjesto da idemo prema prvoj ligi ,mi neumoljivo idemo prema trećoj i sve smo joj bliži,bio sam ja prije 90-tih u Poljskoj,Rumunjskoj.Rusiji,Bugarskoj... oni su bili iza nas 50 godina,neznam baš danas koliko smo daleko jedni od drugih
Nedavno si moga imat Čehinju, Poljakinju i slicne, za djir na brodu ili kokakola, dans je nemos ni za raskosnu veceru a kamoli da je uvatis na auto.
Vrimena se minjaju a mi sve vise idemo u ropotarnicu povijesti..

nedims

Software guru
Aco me navede da pisem ovaj post. Zivimo u istoj jebenoj drzavi...
Ja imam ugovorenu brzinu od 22Mbps/1,5Mbps. Tokom dana imam i skoro duple brzine, jer moj provajder hs-hkb.ba nesto eksperimentira pa tokom dana, evo, vec skoro dvije godine...ja u pravilu imam brzine preko 30Mbps/2,5Mbps. Naglasavam...to je normalan porodicni paket od cca 53KM...u kojem su, osim interneta i kablovski i digitalni TV programi ... skoro 200 programa i besplatni risiver. To je cca. 200 kuna mjesecno...
U Brelima...placam susjedu 75 kuna mjesecno (dogovoreno da polovimo trosak interneta) i imam 4Mbps brzinu. Razgovarao sa Telekomom da mi daju direktni prikljucak jer mi susjedova brzina varira na nize, jer zavisim od njegovog rada na kompu plus udaljenost...pa su mi brzine,ponekad, jako niske...i Telekom trazi skoro 600 kuna da me prikljuci i 260 kuna mjesecno za 4Mbps...jer je takav dil skuplji...uzimam samo internet...a susjed uzima cijeli paket sa TV i jos kojecim.
Moj provajder u Sarajevu mi je sve besplatno prikljucio ... a u Hrvatskoj mi traze 600 kuna.
Dakle...ne moze se generalno kazati da je BiH losa a Hrvatska dobra ... kao i obrnuto. Eto, kod mene u Sarajevu je super a kod Ace su brzine za koje sam mislio da u BiH nepostoje.

nedims

Software guru
U pravu si...s tom razlikom da tamo gdje prestaje logika pocinje Bosna i Hercegovina. Na zalost...

zbracun

PC guru
Joj, o čemu vi pričate. Ja na fiksnoj nemogu imat internet jer nema adsl signala, znači samo dialup. A žta se tiče drugih opcija, ni one ne zadovoljavaju, jer su bazne stanice udaljene desetak kilometara, tako da sa mobilnom opremom dobivam edge signal, koji u prosjeku daje oko 80 Kb, iliti oko 10 KB. Zanima me kako će se ispoštovat zakonska odredba u mom i sličnim krajevima. Znači, ni fiksna ni mobilna tehnologija nisu u stanju to pružit.
A i zakon je bez veze i zbog toga, jer gadno diskriminira one kojima je dostupna samo mobolna tehnologija, jer je mobilni internet užasno skup i praktično zbog toga neupotrebljiv za normalnu svakodnevnu upotrebu, tako da otpadaju jednaki ili slični uvjeti svima šta se tiče tog minimuma.
Dakle, to su samo priče na papiru, u koje će potpuno vjerovat samo oni kojima će to bit dostupno, a nas ostale, ko j*be.

dalmatino

............
Joj, o čemu vi pričate. Ja na fiksnoj nemogu imat internet jer nema adsl signala, znači samo dialup. A žta se tiče drugih opcija, ni one ne zadovoljavaju, jer su bazne stanice udaljene desetak kilometara, tako da sa mobilnom opremom dobivam edge signal, koji u prosjeku daje oko 80 Kb, iliti oko 10 KB. Zanima me kako će se ispoštovat zakonska odredba u mom i sličnim krajevima. Znači, ni fiksna ni mobilna tehnologija nisu u stanju to pružit.
A i zakon je bez veze i zbog toga, jer gadno diskriminira one kojima je dostupna samo mobolna tehnologija, jer je mobilni internet užasno skup i praktično zbog toga neupotrebljiv za normalnu svakodnevnu upotrebu, tako da otpadaju jednaki ili slični uvjeti svima šta se tiče tog minimuma.
Dakle, to su samo priče na papiru, u koje će potpuno vjerovat samo oni kojima će to bit dostupno, a nas ostale, ko j*be.
Da po ovome ispada da se to tiče samo fiksne linije tj. ADSL-a,a opet onda po tome imate pravo tražiti ADSL,jer nigdje ne piše da se to tiče ADSL-a nego :
Podsjetimo, univerzalne usluge predstavljaju osnovne usluge u elektroničkim komunikacijama koje moraju biti dostupne svim krajnjim korisnicima usluga po pristupačnoj cijeni na cijelom području Republike Hrvatske, na temelju razumnog zahtjeva krajnjeg korisnika, neovisno o njihovoj zemljopisnoj lokaciji. Opseg usluga koje se smatraju univerzalnim uključuju pristup javnoj komunikacijskoj mreži i telefonskim uslugama na nepokretnoj lokaciji (prijenos govora i podataka i telefaks), djelotvoran pristup internetu, imenik svih pretplatnika, službu davanja obavijesti o brojevima pretplatnika, postavljanje javnih telefonskih govornica, posebne cjenovne sustave prilagođene potrebama socijalno ugroženih skupina korisnika te posebne mjere za osobe s invaliditetom.

Od Nove godine osnovna brzina prijenosa podataka iznosi najmanje 1 Mbit/s - narod.hr

gorand

Software guru
[QUOTE="dalmatino, post: 46513, member: 569")

A koja je do sada brzina..
ovdje kod mene se ako imaš maxtv ,nemožeš dobiti više od 4 mb brzinu interneta....jer je propusnost negdje oko 8,9 do 10 mb...pa ako te usluge koristiš to je maximum..........zanimljivo je da postoje neki kome tcom odbija dati internet jer više nema mogučnosti.....e sad ako se primjeni ovaj zakon....može se dogoditi da njima daju,koji dosad nisu imali,a ostalima smanje....bit će zanimljivo vidjeti u kojem smjeru ide to provođenje.....

Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Kafe Bar 22