Advertisement

Gdje ste sve putovali vani RH?

dalmatino

............
Ajde da vidimo,mislim da sam rekorder na ovom forumu,bio sam u oko 40-tak država i 100-tinjak stranih gradova,pošto dugo nigdje ne izlazim ,strašno mi fali,kako bi rado malo odmaglio iz ovog sr... najviše mi se sviđaju Barcelona i Amsterdam inače volim mala mjesta,Norveška mi je super ali je vrijeme katastrofa,ista stvar je sa Škotskom i Irskom,najmrža država mi je Grčka,jednostavno mi ne odgovara kao država ni kao narod,a neznam možda možemo i proširiti temu recimo na gdje ste sve bili? što se tiče lijepe naše bio sam svugdje osim u Slavoniji,moja bivša lađa u Norveškoj:

A ovo je razglednica za jedno sedmodnevno putovanje

Kopenhagen,prekrasna fontana

Santorino,Grčka prekrasan otok

Barcelona

Škotska,doček broda

Norveška,skoro sam je cijelu prošao

Norveška,mislim da je Bergen

Putuj,putuj bili brode

Last edited:
Advertisement

dalmatino

............
Limasol-Cipar

Škotska-Akcija

Škotska

Mislim da je ovo u Rusiji

Nordcap

Santorino

Norveška

Last edited:

zbracun

PC guru
Bome si se naputovao. Ja baš i nisam. Samo Italija, Mađarska, Austrija, Engleska, Francuska. Jedino mi je ostalo upečatljivo u Francuskoj Aifelov toranj, Louvre i ulica Pigal u Parizu.

dalmatino

............
Helsinki

Lisabon

Njemačka

Venecija

Portsaid-Egipat

Je da me nekad vuče nostalgija al ipak tu je najbolje

jedan je Zadar,sjećam se kad bi odlazio i dolazio s broda ,čim pređeš maslenički most drugačije reagiraš

Last edited:

Dzi

Administrator
Staff member
Rama, BIH

Budimpešta (moje prvo samostalno putovanje izvan HR i sa budućom ženom. Fenomenalan grad s toliko toga za vidjeti. Išao sam vlakom iz Zagreba)

Venecija (moje drugo putovanje. Vjerovatno najljepši grad na planeti. Svakako ću ga opet posjetiti)

Graz (grad prepun Hrvata. Nećete osjetiti da ste u inozemstvu. Posjetio sam ga tri puta. Najbolje ga je posjetiti u vrijeme advetna. Ja sam bio turistički iako većina Hrvata ide gore samo radi shoppinga. Shopping dio me nije toliko oduševio osim Ikea-e)

Ljubljana (Lijepi grad 2 sata od ZG-a. Ima solidnih stvari za vidjeti. Sada sam poslovno 2 tjedno u Ljubljani i mogu reći da imaju bolje čevape nego mi Hrvati)

Bled (jedini slovenski otok :). Lijepo mjesto. Ja sam bio zimi ali bi preporučio posjetu ljeti iako kažu da se nekad zimi zaledi jezero i da se može hodati po njemu)

Last edited:

dalmatino

............
Je Venecija je stvarno prekrasna,poznajem je ko Zadar,samo je vrijeme uvijek tmurno,u Italiji još mi se sviđa Napoli,a i davno je to bilo pa se i ne sjećam svih tih gradova,Ancona i Bari mi nisu baš nešto,bio sam U albaniji al nismo smjeli vani,kordon vojske ispred broda,ista stvar je bila po Rusiji kordon vojske al se smjelo izići vani u grad,inače što se tiče kontrola ,kada dođeš u socijalističke države odmah vidiš razliku,toliko o slobodama u njemu za kojima pojedinci žale,jedino što je bilo dobro u Rusiji i Poljskoj mogao si žene birati za 50 DM,doslovno koju si htio

Last edited:

Dzi

Administrator
Staff member
Koln, Njemačka
Bio sam u posjetu rodbini u Njemačkoj koja živi blizu Kolna. Možda nisam dobro istražio što ima svega u Kolnu pa nisam sve niti otkrio ali od zanimljivosti izdavajam:
- Katedrala - penjanje na najvišu građevinu u Europi. Do vrha se penja cca 30 minuta pješke kroz uske stepenice. Prekrasan pogled
- Muzej čokolade - lijepo za vidjeti ali sam se nadao da će se unutra moći besplatno jesti hrpa čokolade :)
- Maskembal - početkom trećeg mjeseca nijemci imaju maskembal i tada se na ulciama grada nađe 2 milijuna ljudi. S pokretnih bina se cijelo vrijeme bacaju slatkiši - doslovno 6 sati bez prestanka koliko traje od prvog vozila do zadnjeg. Ja sam ulovio 4 velike vreće slatkiša. Izvrsno iskustvo

Haldstatt
Selo koje su koriprali kinezi. Prekrasno i jedinstveno mjesto

Salzburg
Tamo sam obišao na dvodnevnom izletu zajedno s Haldstattom, St. Wolfgang i nekoliko manjih austrijskih alspkih sela u vrijeme adventa. Svako mjesto je zračilo pravim božičnim ugođajem. Izlet je koštao oko 600 kn i ostalo je u nezaboravnom sjećanju. Vrijedilo je svaku kunu. Dosta agencija nudi ovaj izlet u vrijeme adventa i svakako preporučavam.

Pariz
Bio tamo na bračnom putovanju. 11 dana je bilo premalo za istražiti grad u potpunosti.

Istanbul
Ogroman grad koji uvelike nadilazi i najveće europske gradove. Ima 15 milijuna stanovnika i mislio sam da će pregrađe biti puno sirotinje no iznenadio sam se - stotine identičnih zgrada, pravilnih međusobnih udaljenost, bez ijednog grafita itd. Kao da ste došli u neko društvo budućnosti. Od granice s EU do Istanbula sve je savršeno uglancano i vidi se želja Turske da se pokažu kao napredno europsko društvo. Nisam bio u azijskom djelu ali kažu da je tamo priča posve drugačija i da je sve puno sirotinje. Što se tiče povijesnog djela istanbula malo sam razočaran. Mislio sam da će grad od tolike povijesne važnosti imati više povijesnih mjesta ali sve se svodi na nekoliko građevina. Bazar je izvrsno mjesto koje sigurno ne postoji nigdje drugdje u svijetu.
Išao sam s grupom preko turističke agencije i iskreno ne bih tamo nikada išao samostalno. Jednostavno se ne bih osjećao sigurnim (čak i s grupom sam doživio napad nožom na vodiča grupe - oteli su mu svu lovu). Nekako imam osjećaj da je cijela grupa došla u Istanbul radi shoppinga. Meni to nije palo ni na pamet kada sam planirao izlet pa nisam možda iskoristio priliku da jeftino nabavim neke stvari niti bio spreman za cijenkanja.
Išao sam autobusom s noćenjem u Sofiji. Bez obzira na noćenje put do tamo i natrag je velik i ne bih preporučio putovanje autobusom onima koji ne vole duga putovanja.

Dzi

Administrator
Staff member
Sofia
Dva dana na putu i povratku iz Istanbula. Iskreno osim nekoliko socijalističkih zgrada nema se što vidjeti iako ljudi kažu da je dobar za shopping radi jeftinih cijena (ali na izletima me shopping ne zanima pa nisam provjeravao).
Inače prošli smo od Srbije do Turske jako veliko područje Bugarske i mogu reći da su to daleko veća sirotinja nego mi. Njihova sela su toliko siromašna da sam se čudio kako su oni dio EU. Naša sela su siromašna ali barem ljudi bonekle drže svoja dvorišta čistim i uređenim. Kod njih nitko ne mari za vizualni izgled i sve je puno prljavštine i smeća. Najveći šok je granica s Turskom gdje je EU dio prvljav i siromašan dok je Turski dio prepun ljepih i ogromnih građevina i bez ijednog papirića uz ceste.

Verona
Grad Romea i Julije. Zgodan grad za jednodnevni izlet.

Prag
Bio sam na četverodnevnom izletu. Prekrasan grad, pun povijesnih stvari i s jako dobro očuvanim centrom grada. Imaš osjećaj kao da si u vremenu od prije par stoljeća. Nažalost nisam bio zadovoljan s izletom budući da ništa nismo vidjeli iznutra već smo samo kraj svega prolazili - ja volim dobro istražiti mjesto, a ne samo prolaziti kraj stvari. Planiram posjetiti opet, ali samostalno.

Berlin
Početkom petog mjeseca idem na tjedan dana. Javim doživljaje

dalmatino

............
Istanbul -citiram šefa

Išao sam s grupom preko turističke agencije i iskreno ne bih tamo nikada išao samostalno. Jednostavno se ne bih osjećao sigurnim (čak i s grupom sam doživio napad nožom na vodiča grupe - oteli su mu svu lovu)

Ja sam bio u azijskom djelu i to je to potpuno divlje i nesigurno ,pravi divlji zapad,inače je tako u manje više svim arapskim državama gdje sam bio,opjevana Casablanka- sigurnost ravna nuli,uvali ti se kao vodić bunio se ti ili ne on te ne pušta,Portsaid u Egiptu ko da si u Zagrebu svi pričaju Hrvatski ,tako je i u Istanbulu,po cijeli dan na razglasu (po cijelom gradu)pjeva -moli Hodža,ne želim nikoga vrijeđati samo pišem jer to kod nas nije uobičajeno,Izrael je lijep bio sam u Haifi,vau izraelke predivne a i u Italiji nisi baš siguran ,Palermo ,Bari dvojica se voze na skuteru i samo ti istrgnu najlon kesu ili torbu iz ruku,malo je sigurnih država kao kod nas,mada nije više ni kod nas kao prije,ima u Istanbulu jedna ulica mi smo je zvali TV ,duga je dosta i sa obe strane nude se žene ko na izlogu roba,ono je za nevjerovati,ko nije vidio nemože to zamisliti

Špicbergen,sante leda,uz njih prolazi brod i dosta ih se razbilo,jer sante plutaju

Evo kako to izgleda

Norveška

Škotska Ulapool tako nekako

Tromso-Norveška

Korint kanal Grčka

Porto-Portugal

Last edited:

Dzi

Administrator
Staff member
Zato me iskreno azijske i afričke države baš i ne privlače i za sada se fokusiram na Europu. U Europu gdje god odeš sjeverno ili zapadno od Hrvatske osjećaš se kao doma

dalmatino

............
Dalma jesi ti to sve obišao za vrijeme stare države.
Da radio sam na putničkim brodovima od 1985-1999 jadrolinija ,državna firma ,dosadilo ,ukazala se šansa za mirovinu pa otišao(ima više raloga zašto sam otišao u mirovinu,zdravlje,obitelj,itd,),ponekad mi je žao al opet kada mlad odeš,srce vuče rodnom kraju,nekako mi ovdje najbolje,a ovi brodovi Dalmacija i Istra su blizanci potpuno isti izgrađeni u Puli ili Kraljevici mislim 1965 godine i bili su najljepši brodovi na mediteranu al stigla privatizacijska mafija 90-tih i sve rasprodala a naravno ulagalo se nije u ništa,više nema brodova za krstarenje,ti gradovi gdje sam bio bilo je 1986/88/89 godine,kada su se ta dva broda izdvojili iz Jadrolinije birao sam njih ili lokalne pruge i izabrao sam lokalne i hvala bogu pogodio jer su ova dva broda brzo prodali a lokalne pruge moraju fukcionirati,inače brod je jedno veliko životno iskustvo ,pogotovo za nekog od 16 godina,rad na brodu kao rad mi nije bio problem ali je taj stil života ,ipak je to neka vrsta izolacije,i kada ne radiš tu si 24h,mislim da sam bio baš u najboljim godinama od 16-31 i nebi brod preporučio nikom preko 20 godina jer kada odeš teško ćeš ga više napustiti,kažu jednom pomorac uvijek pomorac

Kopenhagen

Santorino

Venecija

Norveška 1988 godine,ko bi rekao da ću za par godina slušati grmljavinu tenkova

I ovako završi moja ljepotica

dnevnitjednik.blogspot.com: SHIPBREAKING I POSLJEDNJE PUTOVANJU MB DALMACIJA

Last edited:

zava

Software guru
salim se posao mi je takav da puno putujem ali zena i ja otputujemo kad je nekakav sport u pitanju ,pratimo repku rukometase i medvescak...to su kratkotrajni izleti ali doslovno smo svagdje bili...sto se godisnjeg tice nikad necu ici van hrvatske....moje je more moj je brod moji su vjetrovi kise i oluje...samo jadran ..mozda jer zivim vani i bas se pozelim domacih ljudi...

Dzi

Administrator
Staff member
Jučer sam bio u tvornici čokolade Zotter blizu Graza (a poslije i u Grazu baš u vrijeme onog tragičnog masakra).

Uglavnom tvornica čokolade je fenomenalna. Bio sam prije i u Kolnu u Lindt-u ali to je ništa naspram ovoga. Tu doslovno platiš upad 15 EUR i možeš jesti koliko god želiš čokolade. Ima negdje 170 vrsta čokolade, čokolade u prahu, tekuće čokolade, vruće čokolade, hladnih čokoladnih napitaka, čokoladnih lizalica itd. Mislio sam da bude jako malo toga za probati ali to je doslovno sve na probavanje i to u količinama koje želite.