Advertisement

A Disk read error occurred press CTRL + ALT +DELETE restart

dalmatino

............
Ovaj problem me muèi veæ dugo,prije je to bilo svakih 10-tak dana sada skoro svaki dan a ponekad uæi u windowse je nemoguæa misija,testirao sam Disc i RAM i kaže da je OK,zanima me vaše mišljenje Aco pogotovo tvoje,komp je još 10-tak dana pod garancijom tako da ga ne smijem otvarati,vjerovatno sutra ide tamo di je kupljen,evo svi podaci kompa

Code:
Operating System	Windows 7 Ultimate Edition ‎(X86)‎ Service Pack 1
System install date : 9/25/2012	

Processor	Intel Pentium E6500 clocked at 2.93 GHz
Processor frequency measure (core0) : 2.93 GHz
Number of cores : 2 physical, 2 logical
Processor socket : Socket 775 LGA
CPU Temperature (core 0) : 57 °C	

Motherboard	ASRock G31M-VS2 
SKU Number : To Be Filled By O.E.M.
Bios version : P1.00
Date : 2/22/2010	

Chipset	Northbridge : Intel P35/G33/G31 
Revision ID : 10
Southbridge : Intel 82801GB (ICH7/R) 
Revision ID : A1	

Memory	2 GB total memory type DDR2 to 332.51 MHz
Memory timing : 5.0-5-5-15-2T
Memory chip Apacer Technology from 2 GB
Maximum frequency : 400 MHz
Max bandwidth : PC2-6400	

Graphics card	ASUS EAH5450 Series
DirectX version installed : 11.0	

Harddrive	 Harddrive WDC WD3200AAJS-00YZCA0 from 298.09 GB SATA II
Firmware : 01.03B01
SATA version : SATA Rev 2.6
Serial number : WD-WCAYU3695379
HDD Temperature : 42 °C
Power time : 5761 hours	

CD-ROM	HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50
Event type : DVD-RAM Recorder
Firmware version : TN03
Firmware date : 2/26/2010 11:34 AM	

Network	Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller
Adapter type : ethernet
Network speed : 100 Mbits/s	

Multimedia cards	Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller
Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300 Series]
ponekad mi se iz èita mira jednostavno sve zablokira na minut- dva i tako svako malo,mijenjao sam sve drivere al opet ista stvar

Advertisement

dalmatino

............
ja mislim da si ti previše naslago filmiæa na njega pa nemože sve to proèitat ;)
da si napisao glazbe možda bi pogodio,filmove ne gledam,a luda kompa sada radi oko sat vremena bez greške,nosim ga sutra u duæan ima garanciju još 10-tak dana ja mislim da je RAM ili grafièka

Aco29

Moderator
Staff member
Ako ti tu grešku izbacuje ,predpostavljam da je nešto do hard diska.E sad može biti i samo sata kabal da nevalja,ili da se nije veæ koji bad sector pojavio na hardu.Kojim si programom proveravao sectore na disku.

dalmatino

............
HDD sam provjeravao sa HDD Regeneratorom i RAM sam provjeravao iz sedmice ono njezino za provjeru RAM-a i kaže za oboje da je ok.mislim da nije problem samo u discu ponekad mi sporo uèitava i bootabilne cd-e,imao sam kompova sa greškom na discu pa pretpostavljam da bi znao da je do njega,predao sam ga u duæan gdje sam ga kupio,taman dok doðe do servisa isteknuæe garancija

Aco29

Moderator
Staff member
Nebih ja tim programima vjerovo puno mi u servisu od tih programa a da su free koristimo MHDD za hard disk HDDGURU: MHDD

Njega režes na cd i botaš da ti diže sa cd..

A za memoriju Memtest86+

dalmatino

............
zvali me jutros iz servisa da je otišao HDD i da je kao komp pun prašine da moram platiti 200 kuna èišæenje i sada koja je to logIka,moraš komp održavati,æistiti a ne smiješ mu skinuti naljepnicu al dobro neka ga bar naprave OK,skenirao sam HDD par puta sa HDD Regeneratorom i nije pronašao ništ,znaèi nije ni on baš nešto,kada stigne komp skidam taj HDDGURU: MHDD Aco ako treba registracija za njega,znaš što ti je raditi:turned:

Dzi

Administrator
Staff member
pa zašto ga ne oèistiš sam... 200 kn je puno za neku takvu glupost

dalmatino

............
pa zašto ga ne oèistiš sam... 200 kn je puno za neku takvu glupost
pod garancijom je i sada je u ovlaštenom servisu,mafija dzi,mafija,balkan je to,prije par mjeseci zvao isti servis da li ga smijem otvoriti da ga oèistim (jer ima naljepnicu ) kažu ako ga otvorite gubite garanciju, a sada mi pametuju,ista stvar mi je bila sa frendovim kompom u istom servisu,to je taktika,komp je u katastrofalnom stanju,poslaæemo vam slike,istu prièu su prièali i njemu,kaže ako ga ne oèistim ne mogu ga testirati i što da radim

Dzi

Administrator
Staff member
mogu ga oni etstirati neovisno o prašini. prašina ne utjeèe na rad. Ukoliko je prašina uzrok nekom kvaru onda je ta komponenta pokvarena jel prašina ne smije moæi uèi u komponente (npr u unutrašnjost diska).

ono sto si mogao napraviti je staviti usisivac na one otvore od ventilatora i kroz njih usisavat

dalmatino

............
znam sve al ajde pametuj neæe ti ništa napraviti a garancija istièe,za mene teški bezobrazluk sa njihove strane,ponavljam da je ista spika bila i sa frendovim kompom,znaèi klasièna prevara

Aco29

Moderator
Staff member
MDD ti je besplatan program,kako æeš njime skenrati opisao samo ovdje http://www.download.hr/forum/hardver/6408-temperatura-mojeg-hardvera-3.html#post37958

Što se tièe èišæenja nema šanse da prašina nanudi hrad disku on je hermetièki zatvoren u njega kad uðe zrno prašine on je gotov ali to je nemoguæe,zato se i otrvara u komorama kada se neki bitni podaci vraæaju sa ošteæenog diska, znaèi to je prièa za malu djecu.Ti bi trebao imati pravo tako je barem kod mene,da doneseš raèunar na èišæenje jednom u 6 mjeseci, da se otvori i pogleda.Ja im ne bih platio za to.

dalmatino

............
moram platiti ako mi kaže da ga vraæaju ako ne pristanem na èišæenje,pristao sam na 100 kuna bez promjene paste na procesoru,znam ja da sam upravu al i znam gdje živim pa što æu,zajeb... godinu dana sudovima,ovim ,onim ili dati 100 kuna,samo se bojim da ne naprave ništa,ne vjerujem da je samo do disca,komp jedno vrijeme radi,pa sve zaledi,pa opet radi,ideš napraviti novu instalaciju ,sporo uèitava cd/dvd- to sve povremeno tako da sumnjam da je još nešto u defektu,Aco produžavala se garancija za ono vrijeme u kojem je komp bio u servisu? pitam zato što je veæ jednom bio kod njih preko mjesec dana,ne kaže on da je HDD otišao zbog prašine nego da ne može testirati komp ako ga ne oèisti od prašine

Last edited:

Aco29

Moderator
Staff member
A prašinu ti u kompu u servisu izduvaš za 10 sekundi kompresorom.To mu je sav posao što se tièe èišæenja ako neæe skidati kuler sa procesor.

dalmatino

............
zvao sam ih jutros i kažu da je išao u ovlašteni servis na testiranje (HDD),znaèi ipak sam upravu,ovi su ga testirali i nisu otkrili nikakve greške na HDD,vjerovatno su mjenjali i kabele i opet isti problemi,ja cijelo vrijeme tvrdim da komp ima još neke greške sada koje to je druga prièa

dalmatino

............
Radio desetak dana OK i danas opet isti problem,rekao sam ja nije samo do HDD-a sada plaèi voljena zemljo,garancija istekla,kada se to sr.. pojavi moram ga iskljuèiti na onom prekidaèu od napajanja onda ide OK

Aco29

Moderator
Staff member
Joj Dalma ima ovde svega što ne treba i svega što te zeze.

Prvo šta ti je CandiSoft u programu files neki plugin za nešto ili neki software njega bih trebao deinstalirati, zatim šta još sve trebaš skinuti sa tog kompa:

Neru imaš a i ashampo ne trebaju ti dva programa za rezanje u sistemu a nije dobro ih ni imati dva programa za rezanje.

Zatim NirSoft BlueScreenView šta æe ti taj program imaš problema sa blue screenom, nemaš potrebe da ga držiš u raèunaru to je dijagnostièki software.

Internet Explorer Toolbar 4.6 by SweetPacks

Ma-Config.com ovaj servis nebih ti preporuèio da koristiš pogotvo za drajvere, drajvere tražiš manualno za svoj komp.

Ima još sila programa koje bi ja poskidao odavde.. ali ovi su ti baš nepotrebni i prave ti problem.

Druga stvar nevalja ti nešto sa drajverima za IDE ATA/ATAPI Kontroler koji te verovatno i zeza za hard disk.

Treæe imaš Driver Sweeper,trebao bi uraditi sledeæe za Drajvere za Ati grafiku, otiæi na oficijalnu stranicu i skinuti zadnje drajvere, zatim bi trebao otiæi u Control panel i izbrisati te koje imaš instalirane, kolju se sa generièkim drajverima koji se nalaze u sistemu.Kad ih deinstaliraš restart i idi u safe mode pokreni Driver Sweeper èekiraj prvu stavku AMD klikni na Analyse pa u sledeæem prozoru treba da su ti zakaèene sve opcije i klkni na Clean. Ponovo restartuj raèunar, pa instaliraj te drajvere zadnje što si skinuo.

I zadnje trebalo bi da sve drajvere skineš sa oficijalne stranice matiène ploèe, te što si i ako si instalirao preko Ma-Config.com ili ne znam odakle veæ su ti napravili zlo u sistemu.

Ako ne znaš koji ti trebaju drajveri, javi pa æu ti pa æu ti dati program preko kojeg æeš uraditi izveštaj i okaèiti da vidimo za drajvere.

Inaèe po ovom izveštaju od ovog programa, tvoj problem je softwarske prirode,zanèi hard disk bi trebao da je ok..

Probaj ovo uraditi sve ako negde zapneš pogotovo oko drajvera javi..

dalmatino

............
CandiSoft je portable i on je pravio probleme prilikom pokretanja(kada sam ga ja pokrenuo) i on nije bio u kompu do prije par dana tako da nije do njega,Neri i Ashampoo instaliram skupa od kada koristim komp tako da sumnjam da je do njih a i inaèe ih instaliram svima kojima radim windowse tako da nije do njih,Ati driveri su od 17.10 probao sam sa novijim i starijim driverima al je isto,Internet Explorer Toolbar 4.6 by SweetPacks mi je uletio sa nekim programom al sam ga odmah deinstalirao,daj taj program za drivere ,imam ja negdje konfiguraciju zapisanu,idem tražiti,nego kako pronaæi te drivere IDE ATA/ATAPI Kontroler ?

evo podaci o kompu:

Code:
Processor

Intel Pentium E6500 clocked at 2.93 GHz
Processor frequency measure (core0) : 2.93 GHz
Number of cores : 2 physical, 2 logical
Processor socket : Socket 775 LGA
CPU Temperature (core 0) : 32 °C

Motherboard

ASRock G31M-VS2
SKU Number : To Be Filled By O.E.M.
Bios version : P1.00
Date : 2/22/2010

Chipset

Northbridge : Intel P35/G33/G31
Revision ID : 10
Southbridge : Intel 82801GB (ICH7/R)
Revision ID : A1

Memory

2 GB total memory type DDR2 to 332.50 MHz
Memory chip Apacer Technology from 2 GB
Maximum frequency : 400 MHz
Max bandwidth : PC2-6400

Graphics card

ATI Radeon HD 5450
DirectX version installed : 11.0

Harddrive

Harddrive WDC WD3200AAKX-00ERMA0 from 298.09 GB SATA III
Firmware : 15.01H15
SATA version : SATA Rev 2.6
Serial number : WD-WCC2EC845318
HDD Temperature : 34 °C
Power time : 106 hours
Harddrive ST3120026A from 111.79 GB ATA
Firmware : 8.01
Serial number : 4JT0HLPW
HDD Temperature : 37 °C
Power time : 4681 hours

CD-ROM

HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50
Event type : DVD-RAM Recorder
Firmware version : TN03
Firmware date : 2/26/2010 11:34 AM

Network

Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller
Adapter type : ethernet

Multimedia cards

Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller
Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300 Series]

Keyboard

Standard PS/2 Keyboard

Mouse

Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse (USB OPTICAL MOUSE)

Screen(s)

W2246
Manufacturer : LG Electronics Inc. (GoldStar Technology, Inc.)
Maximum resolution : 1920 x 1080
Screen size : 21.7" (48 cm x 27 cm)
Manufacture date : 2/18/2010
Aspect ratio : 16:9
Video input type : Composite Sync Reserved Analog Signal

USB peripheral

Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse (USB OPTICAL MOUSE)
Supported USB version : 1.10
evo što ima na službenoj stranici,prastaro

http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=G31M-VS2&o=XP

Last edited:

Aco29

Moderator
Staff member
Ne razumiješ ti..

Sve što sam ti naveo ti još imaš u sistemu, taj program ne laže, da li si ti to deinstaliro dobro ili ne sad je pitanje, oni su tu još.

Druga stvar programi za rezanje ili ti prženje imaju svoje drajvere takozvani ASPI Driver kad imaš dva programa za rezanje dolazi do sukoba izmeðu njih.

Treæa stvar Ati grafike su poznate po lošim drajverima, windowsi koji imaju generièke drajvere za njih, znaju napraviti pokolj recimo sa zadnjim oficijalnim drajverima, ono što sam ti napisao za deinstalaciju drajvera to bi trebao odraditi,

Za drajvere skini sebi program HWiNFO32 odavde HWiNFO32 Download

Pokreni ga kad se pokrene klikni na Report ikonicu u gornjem lijevom uglu

U sledeæem prozoru koji se otvori klikni na Text Logfile opciju, zatim u polje pored upiši ime loga recimo Dalmatino klikni na Browse i odaberi destkop,

Ztim æe ti se pojaviti prozor sa izbornikom u njemu treba da je sve èekirano ,i klkni na Finsh.

I onda dokumenat koji ti se pojavi na Destkopu okaèi u sledeæoj poruci..